Zespół Szkół Alternatywnych

Facebook

Telefon

Dyrektor szkoły

Pedagog

Numer konta

Numer konta
60 1020 5112 0000 7002 0054 7224

Wymagania

Wymaganiamaturalne 2021

Projekt Łazik


Projekt Łazik Księżycowy
SZKOŁA w działaniu

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Procedury bezp.

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
BezpiecznaSzkoła

MEN

List DolnośląskiegoKuratora Oświaty

Projekt UE

PROJEKT'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Szkoła w działaniu

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2021 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2021 roku

Instrukcja maturalna

Instrukcjamaturalna 2021

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2021 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Zdawalność matury

Wybierz studia

Pajacyk

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

"Z wizytą u Brueghlów"

W ubiegły piątek (tj. 13.09.2013r.) licealiści ZSA wraz z nauczycielami wybrali się do Miejskiego Muzeum Wrocławia. W ten dzień była niezwykle piękna pogoda. W ciepłych promieniach słońca czuć było jeszcze ostatki lata, co nastrajało pozytywnie i wprowadzało w klimat sztuki. Celem wyjazdu było obejrzenie wystawy obrazów flamandzkiej rodziny Brueghlów. Trzeba tutaj koniecznie wspomnieć, że możliwość zobaczenia tej ekspozycji jest swoistym wyróżnieniem i zaszczytem, bowiem mieliśmy okazję zapoznać się z prywatnymi dziełami należącymi do koneserów Brueghlów. Rodzina ta nazywana jest wielką dynastią przełomu XVI i XVII w. Dzieła nie tylko odznaczają się nietuzinkowym kunsztem malarskim, ale także ukazują obyczaje, wartości, zachwycają humorem i zadziwiają ironią. Warto również zaznaczyć, że jest to niezwykle różnorodna tematycznie i technicznie wystawa, pokazuje, że każdy z artystów wyróżniał się indywidualnym podejściem do sztuki.

Dzięki otwartości i wiedzy przewodnika zwiedzając wystawę, mogliśmy przenieść się myślami do pracowni flamandzkich mistrzów.

Według mnie jednym z ciekawszych eksponatów był obraz „Madonna z Dzieciątkiem otoczona girlandą kwiatów” autorstwa Jana Starszego. Niepowtarzalnym atutem tego obrazu jest dbałość o detale. Nie bez powodu twórca nazywany jest Aksamitnym, bo nikt inny z Brueghlów nie potrafił tak doskonale oddać walorów kwiatów. Inną pracą, o której należałoby wspomnieć jest cykl „Stadium motyli i innych owadów” Jana von Kessel Starszego. Dzieła te są wyjątkowo misterne i bezapelacyjnie doskonałe. Przedstawiają owady, a w szczególności motyle, których malowanie było pasją autora.

Jak widać staranność, dokładność i skrupulatność w oddawaniu szczegółów, to cecha łącząca flamandzkich artystów.

Sądzę, że każdy, kto odwiedził ostatnio Muzeum Wrocławskie i zobaczył wystawę, zgodzi się ze stwierdzeniem, że jest to lekcja sztuki i wrażliwości. Talent i oryginalne podejście malarzy pozwoliło ukazać najważniejsze wartości i prawdy moralne. Obrazy pod względem tematycznym nie starzeją się, ich wymowa jest ciągle aktualna.

Warto zwiedzić wystawę Brueghlów, by zasmakować kultury najwyższych lotów i podziwiać wielki talent nieśmiertelnej rodziny.

Aleksandra Pinkas, IB

Rozpoczęcie roku szkolnego

 

Obrazy: rozpoczecie.gif

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014 odbędzie się 2 września (poniedziałek)
dla gimnazjum o godz. 9.00

dla liceum o godz. 10.00 

Z Kłodzka do Żydaczowa

Obrazy newsów: zy01.jpg

W tym roku uczniowie Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku po raz pierwszy wzięli udział w dolnośląskiej akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Nasz udział w akcji wsparło Starostwo Powiatowe w Kłodzku zapewniając busa z kierowcą, Urząd Miasta Kłodzka, Zarząd ZSA oraz sami uczniowie i rodzice. Grupa 7 uczniów pod opieką nauczyciela historii wyruszyła spod budynku szkoły 3 lipca. Punktem zbornym wszystkich grup jadących na Ukrainę był gmach TVP we Wrocławiu, gdzie odbyło się spotkanie uczniów z wielu dolnośląskich szkół z organizatorami akcji, a wśród żegnających nas był m.in. marszałek województwa dolnośląskiego, Rafał Jurkowlaniec.

Przeczytaj więcej... 

Wakacje 2013

Obrazy newsów: wakacje.jpeg

Jedziemy porządkować kresowe cmentarze!

Obrazy newsów: zydaczow1.jpg

7 uczniów - wolontariuszy z naszej szkoły wraz z opiekunem wyjedzie na Ukrainę w ramach telewizyjnej akcji MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA.
Naszym miejscem docelowym będzie Żydaczów k/Stryja (60 km od Lwowa)

(początkowo mieliśmy jechać do Jazłowca, ale ze względu na trudności w zapewnieniu noclegów, zmieniono miejsce)

Pani Grażyna Orłowska - Sondej wraz z Kuratorium i Telewizją Wrocław organizują akcję ratowania polskich nekropolii pozostawionych za wschodnią granicą "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Akcja jest wartościowym działaniem wychowawczemu, sprzyjającym pielęgnowaniu pamięci o Polakach, których mogiły znajdują się na Kresach

W tym roku wakacyjny wyjazd od 3 lipca do 14 lipca 2013 roku.

Wszystkie koszty związane z wyjazdem ponoszą organizatorzy akcji z wyjątkiem transportu. Tu najczęściej organy samorządowe fundują uczniom busy . Uczniom ZSA busa z kierowca zapewnia Starostwo Powiatowe w Kłodzku, a koszty transportu - Urząd Miasta w Kłodzku. Uczniowie ZSA zorganizowali zbiórki na ten cel wśród rodzicow, uczniów i pracowników szkoły; akcję wspiera też finansowo Zarząd ZSA. Dodatkowe informacje znajdą się niebawem na stronie internetowej programu telewizyjnego www.studiowschod.pl

Obrazy newsów: zydaczow2.jpg

I Powiatowy Konkurs Chemiczny

Obrazy newsów: 1pkc.jpgW piątek 15 czerwca odbył się I Powiatowy Konkurs Chemiczny "PRÓBNA MATURA" dla klas 2 LO; uczestniczyło 12 uczniów z kłodzkich liceów; 
Konkurs zorganizował Pan L. Pszczeliński, przy współpracy Pań Grażyny Rosołowskiej-Smaki oraz Doroty Nowackiej; zwycięzcą konkursu jest P. Gryglewicz z "Chrobrego"; wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i książki ufundowane przez Zarząd ZSA w Kłodzku.

Wycieczka do Złotego Stoku

W zeszłym tygodniu wybraliśmy się z klasą na wycieczkę do Złotego Stoku, gdzie zatrzymaliśmy się w pensjonacie Złoty Jar,  który znajdował się daleko od miasta,  w leśnym zaciszu.
Pierwszy dzień był bardziej spokojny i wykorzystaliśmy go na odpoczynek. Zamówiliśmy pizzę, usiedliśmy w jednym pokoju i rozmawialiśmy do późnego wieczora, po czym skonani położyliśmy się spać.
Nazajutrz po śniadaniu wybraliśmy się do kopalni złota. Bardzo mi się tam podobało, jest to naprawdę interesujące miejsce, które warto zobaczyć.  Następnie odwiedziliśmy park techniki, gdzie były różne konstrukcje średniowiecznych maszyn i sprzętów,  które wydawały się wszystkim bardzo interesujące.
W ostatni dzień po śniadaniu wybraliśmy się na małą przechadzkę po lesie, po  powrocie do pensjonatu zabraliśmy rzeczy i ruszyliśmy na autobus.
Wycieczka bardzo mi się podobała, z chęcią odwiedzę Złoty Stok i pensjonat Złoty Jar jeszcze raz. Polecam wszystkim lubiącym przygody i dobrą zabawę.

Karolina II g

Uzdrowiskowe słów gięcie-cięcie

Obrazy newsów: pfs.jpgZapraszamy na turniej Scrabble pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Polanicy-Zdroju – Jerzego Terleckiego oraz Prezesa Stowarzyszenia Unia Uzdrowisk Polskich – Jerzego Szymańczyka.

 

Harmonogram Turnieju

Sobota, 8 czerwca (7 rund)
12:00 — rozpoczęcie turnieju
15:00 — przerwa obiadowa
21:00 — zakończenie gier

Niedziela, 9 czerwca (5 rund)
9:30 — rozpoczęcie drugiego dnia rozgrywek
14:30 — rozdanie nagród i zakończenie turnieju 

 

Szczegółowe informacje: http://pfs.org.pl

Jedziemy porządkować kresowe cmentarze

Już czwarty raz organizowana jest akcja ratowania polskich cmentarzy niszczejących za wschodnią granicą - "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". W ramach tego projektu wolontariusze naszej szkoły zebrali kwotę ponad 600 złotych, którą wpłaciliśmy na konto Związku Sybiraków. Symboliczne złotówki przeznaczone zostaną na ratowanie kresowych cmentarzy, a w drugim tygodniu lipca ponad 300 młodych ludzi wyjedzie za wschodnią granicę, aby porządkować i remontować zabytkowe polskie nekropolie. My jedziemy do Jazłowca (dawne województwo tarnopolskie). To dla nas prawdziwa lekcja patriotyzmu, ale również historii naszego narodu. Na ratunek czeka kilkaset polskich cmentarzy na dzisiejszej Ukrainie, zaniedbanych i zrujnowanych. Telewizja Wrocław od 12 lat organizuje pomoc dla historycznych nekropolii, a Pani Grażyna Orłowska – Sondej jest główną koordynatorką. Do tej pory udało się wyremontować kilkanaście polskich cmentarzy. Od ponad dwóch lat, kiedy włączyła się do tego dzieła dolnośląska młodzież, jest nadzieja, że naszą spuściznę na Kresach uda się ocalić od zapomnienia.

Nasz udział w tej szlachetnej akcji jest możliwy dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Kłodzku, które zapewni naszym wolontariuszom środek transportu (busa z kierowcą) oraz Urzędu Miasta w Kłodzku (sfinansowanie kosztów paliwa). Tak oto dzięki tym dwóm najważniejszym w Kłodzku instytucjom samorządowym nasi wolontariusze wyjadą 3 lipca na Ukrainę, aby przez dwa tygodnie porządkować polski cmentarz w Jazłowcu. Dziękujemy także nauczycielom ZSA, uczniom i rodzicom za wsparcie naszej akcji. Dzięki temu mamy okazję przeżyć niezwykłą lekcję patriotyzmu i zachować w pamięci przeszłość naszych przodków, zwłaszcza że mieszkańcy powiatu kłodzkiego to w głównej mierze przesiedleńcy z Kresów. Prosimy też wszystkich, którzy mają przodków pochodzących z Jazłowca lub okolic o kontakt z naszą szkołą (ul. Łużycka 8).
Zapraszamy też na 4 KRESOWY KONCERT GALOWY, który odbędzie się na wrocławskim rynku 17, 18 i 19 maja o 15.00 w ramach finału akcji III "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia"; w programie zespoły z Ukrainy, Rosji, Wilna oraz zespół "Mazowsze".
Obrazy newsów: jazlowiec.jpg

Linia, odcinek, punkt...

Obrazy artykułów: archit1.jpgTo chyba najczęściej słyszane słowa podczas warsztatów z panem Witoldem Szymańskim - wykładowcą z Politechniki Wrocławskiej, którego nasza szkoła miała zaszczyt gościć u siebie dnia 20.04.2013r. Warsztaty zorganizowała nasza nauczycielka WOK-u p. Anna Olbińska i dzięki niej kolejny raz mieliśmy okazję spotkać się z kulturą i sztuką.  

Czytaj więcej... 

Opowieści Biblijne

10 kwietnia 2013, uczniowie Alternatywnego Gimnazjum wybrali się do KOK – u na przedstawienie krakowskiego teatru, zatytułowane „Opowieści Biblijne”. Spektakl rozpoczął się zgodnie z planem, o godzinie 11.00, ale my przybyliśmy na miejsce już wcześniej, by w spokoju zająć miejsca. Celem wyjścia było przekonanie nas, młodych widzów, że Biblia nie jest wcale nudna, że zawarte w niej opowieści są interesujące i mogą nas wiele nauczyć. Gdy usłyszeliśmy o czym, będzie przedstawienie, obawialiśmy się, że nie będzie ono ciekawe, jednak okazało się, że bardzo się myliliśmy, a historia zaproponowana nam przez krakowskich artystów, to pełna humoru i dowcipnych dialogów opowieść o przygodach dwóch dziewczyn – Emilki i Zuzy, które przez pomyłkę zostały na noc w muzeum i dzięki temu, rozwiązały zagadkę tajemniczego sarkofagu. Okazało się, że ma on niezwykłą moc i pozwala podróżować w czasie. Dziewczęta przeniosły się więc do biblijnego świata, w którym spotkały m.in. Noego, Adama i Ewę, a także Dawida walczącego z Goliatem, przyglądały się również budowie wieży Babel. Zuza, jedna z bohaterek, przez przypadek zmieniła bieg wydarzeń i wprowadziła zamęt w poukładanym  starożytnym świecie. Zadaniem jej przyjaciółki Emilki, działającej z pomocą archanioła Gabriela, było naprawienie szkód wyrządzonych przez niefrasobliwą dziewczynę. Pomimo kłopotów i nieprzewidywalnych zwrotów akcji, wszystko dobrze się skończyło i obie bohaterki szczęśliwie powróciły do teraźniejszości. Zuza zrozumiała, jak ważna i ciekawa jest nauka, a Emilka pogłębiła swoją wiedzę.

            Przedstawienie bardzo nam się podobało, aktorzy grali naprawdę profesjonalnie, a scenarzyści wykazali się ogromnym doświadczeniem projektując nowoczesne dekoracje. Historie biblijne został przedstawione w ciekawy i oryginalny sposób, mamy nadzieję, że w przyszłości będzie więcej takich wyjść.

Oskar i Majka IG

Wygenerowano w sekund: 0.02
4,345,871 unikalne wizyty