Zespół Szkół Alternatywnych

Losowy numerek dnia

Dziś przecież Sobota - dzień wolny od szkoły

Facebook

Numer konta

Numer konta
60 1020 5112 0000 7002 0054 7224

Wymagania maturalne

Wymaganiamaturalne 2021

Dni wolne

Dni wolne od zajęć:
14 X
11 XI
23 XII - 3 I
4-17 I
1-6 IV
1-3 V
4-7 V
3 VI
4 VI
24 VI

Projekt Łazik


Projekt Łazik Księżycowy
SZKOŁA w działaniu

Ważne terminy

Ważne terminy

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Procedury bezp.

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
BezpiecznaSzkoła

MEN

List DolnośląskiegoKuratora Oświaty

Projekt UE

PROJEKT'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Szkoła w działaniu

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2021 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2021 roku

Instrukcja maturalna

Instrukcjamaturalna 2021

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2021 r.

Terminy 2021

Ważne terminy
dla uczniaw roku szkolnym
2020/2021

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Zdawalność matury

Wybierz studia

Pajacyk

EFS


Szkoła przystąpiła do projektu Pracownie komputerowe dla szkół, edycja 2007.
Komputery współfinansowane są z EFS.

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Wywiad z Anną Linkiewicz

Obrazy newsów: dscn.jpgPod patronatem Starosty Wałbrzyskiego Roberta Ławskiego odbyła się X edycja interdyscyplinarnego Międzypowiatowego Konkursu Być Kimś II zorganizowanego przez Zespół Szkół Nr 2 im. H. Kołłątaja w Wałbrzychu. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 300 gimnazjalistów klas trzecich reprezentujących pięć powiatów: wałbrzyski, kamiennogórski, dzierżoniowski, świdnicki i kłodzki. Dyplomami uhonorowano finalistów I i II stopnia, natomiast laureatom nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu wręczał Starosta Wałbrzyski .Nasza koleżanka Anna Linkiewicz z klasy 3a Alternatywnego Gimnazjum w Kłodzku została finalistką I stopnia tego Konkursu.

- Jakimi umiejętnościami musiałaś się wykazać biorąc w nim udział?

- Ogólną wiedzą z każdego przedmiotu, oraz czasem szczegółowymi informacjami, na przykład datami, w części humanistycznej.

- Zamierzasz pójść do tej szkoły?

- Złożę tam podanie, jest to moja szkoła pierwszego wyboru.

- Jakie masz zainteresowania poza szkołą?

- Spanie... ale jestem też wolontariuszem. Pomagam w realizacji imprez charytatywnych, na przykład paraolimpiady.

- Praca na rzecz niepełnosprawnych w wolnym czasie?

- Tak, to szczerzy i otwarci ludzie. Czas mija tam szybko, czuję się jakbym spędzała go z przyjaciółmi, nie uważam tego za mój obowiązek. Lubię to robić. Mogę lepiej zrozumieć to, co czują, a nawet lepiej zrozumieć siebie. Inaczej parzę dzięki nim na świat. Ta praca daje przede wszystkim radość i satysfakcję z pomocy innym.

- Niewiele jest osób w naszym wieku pomagającym bezinteresownie słabszym. Mam nadzieję, że swoją postawą zachęcisz innych młodych ludzi do podobnych działań.

 

Rozmawiała : Kasia Martuszewska z klasy III gimnazjum „a”

Sukces Angeliki Nowak

Obrazy newsów: festiwal.jpgAngelika Nowak z klasy 1 gimnazjum otrzymała wyróżnienie w finale XX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej we Wrocławiu w kategorii solistów z gimnazjum. Angelika wykonała utwór w języku rosyjskim pt. "Zierkało". 

Jak uczennice Alternatywnego LO w Kłodzku wiosnę witały

21.03.2012r. uczennice pierwszej klasy Gabriela Nakwasińska, Klaudia Sajewicz i Estera Piznal wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Gródecką-Pietrzak oraz przedstawicielki z klasy drugiej czyli Izabela Berestecka, Natalia Łogin, Aleksandra Kołaczek i Natalia Hajdasz udały się do Zespołu Szkół Specjalnych w Kłodzku przy ul. Wyspiańskiego 2. Dla niepełnosprawnych uczniów przygotowały na ten dzień wiele zabaw i gier, aby w ciekawy sposób przywitać z nimi wiosnę.

Na początku wszyscy uczniowie zostali pomalowani tak, aby z prawdziwymi honorami pożegnać zimą. Dziewczęta razem z dziećmi wykonały dwie wspaniałe marzanny, które potem zostały wyrzucone do rzeki. Po tym obrzędzie wszyscy udali się do świetlicy szkolnej, gdzie nasze dziewczyny w znakomity sposób zorganizowały dzieciom wolny czas. Było mnóstwo wspólnych zabaw i konkursów, za które dzieci otrzymywały nagrody w postaci słodyczy.

Jedna z organizatorek podzieliła się swoimi odczuciami; "To niesamowite przeżycie uczestniczyć w takiej akcji charytatywnej. Tylko Twoja obecność, uśmiech i słowo daje tym dzieciom wiele szczęścia. Dzieci są bardzo otwarte, zainteresowane, uwielbiają się do nas przytulać i nie boją się rozmowy czy zabawy z nami. Mimo tego, że zostały tak doświadczone przez los i ich życie nie przypomina bajki ,nie są zamknięte w sobie i nie próbują się izolować. Chcą kontaktu z innymi ludźmi, chcą być postrzegane w społeczeństwie jako normalne osoby. Pobyt w tym miejscu zawsze sprawia mi wiele radości i uśmiechu".  

Był to piękny gest ze strony naszych uczennic, które mogą być przykładem dla nas, że innych ludzi nie trzeba wcale traktować z dystansem, izolować się od nich i omijać z daleka. Dziewczyny dały świetny przykład tolerancji i empatii – cech, których wielu z nas brakuje. Mam nadzieję, że będzie jeszcze wiele takich akcji. Nie bójmy się otworzyć na innych ludzi.

"Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością" - jak powiedział Jan Paweł II, uwierzmy w jego słowa!

Wiktoria, kl. 1A

57 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Obrazy newsów: okr.jpg

57 OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI,
POEZJI ŚPIEWANEJ I TEATRU JEDNEGO AKTORA


OKR jest adresowany głównie do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Prowadzony jest w formie czterech turniejów: turniej recytatorski, turniej poezji śpiewanej, turniej teatrów jednego aktora, wywiedzione ze słowa.

Podczas tegorocznych eliminacji odnieśliśmy pełny sukces. 57 eliminacje miejskie odbyły się 7 marca w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Nasza trójka uczniów spróbowała swoich sił w dwóch kategoriach. Jury w składzie J. Załucka, K. Schick i J. Półtoranos postanowiło wyróżnić i zakwalifikować do etapu rejonowego następujących uczniów z naszej szkoły:
w kategorii turniej poezji śpiewanej Jakubowi Adamczewskiemu,
w kategorii turniej recytatorski Magdalenie Niemczyk i Anicie Mycak.

30 marca również Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji odbyły się eliminacje rejonowe. Werdykt zapadł w identycznym składzie jury jak wcześniejsze eliminacje. Wśród uczniów z naszego liceum wyłoniono dwóch laureatów: w kategorii turniej poezji śpiewanej Jakubowi Adamczewskiemu oraz w kategorii turniej recytatorski Anicie Mycak. Obydwoje zakwalifikowali się do wojewódzkich eliminacji OKR. Życzymy powodzenia i dalszych sukcesów !

Pracowity i ciekawy tydzień w "czternastce"

Obrazy newsów: czernastka.jpgOd ubiegłego roku Alternatywne Gimnazjum w Kłodzku jest członkiem Dolnośląskiego Stowarzyszenia na Rzecz Uzdolnionych działającego przy Zespole Szkół Nr XIV  im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Już po raz drugi uczniowie ZSA uczestniczyli w projekcie „Otwarta Szkoła” adresowanym do uzdolnionej matematycznie młodzieży. Celem projektu jest dodatkowe kształcenie z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych, czyli zajęcia w "czternastce" w nowoczesnych laboratoriach fizycznych, chemicznych i biologicznych. Już kilka grup uczniów wzięło udział w takich zajęciach. Oprócz przeprowadzania pomiarów i eksperymentów, uczniowie zwiedzali Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Wrocławską, Ossolineum i Muzeum Architektury.

A tak przedsięwzięcie ocenili sami uczniowie:

DOMINIKA, kl. 3: Jak mogę ocenić tygodniowy wyjazd do LO nr 14 we Wrocławiu? Myślę, że bardzo pozytywnie. Na pewno było to dość interesujące doświadczenie, dzięki któremu miałam okazję zobaczyć, jak wygląda nauka w laboratorium chemicznym czy biologicznym. Oprócz tego odwiedziłam kilka wrocławskich muzeów, czego na pewno nie zrobiłabym podczas indywidualnego wyjazdu. Miałam także okazję wybrać się na Uniwersytet  Wrocławski i Politechnikę. Nie zabrakło także wycieczki do kina. Wybraliśmy się na film pt. "Odrobina Nieba".

MARTA, kl. 3: Podobały mi się  lekcje bilardu, które były bardzo ciekawe. Zdobyliśmy także wiele informacji na temat gry w brydża oraz w pokera. Na terenie szkoły znajdował się basen i lodowisko, więc sądzę, że każdy znalazłby coś dla siebie. Poznałyśmy również uczniów mieszkających w internacie, dzięki temu mogłyśmy się dowiedzieć, jak  naprawdę wygląda  życie z dala od rodziny.

MARTYNA, kl. 1: Fajnie było w "czternastce", chociaż jedzenie – ohydne. Pan od fizyki dobrze  tłumaczył, super by było, gdyby uczył u nas w szkole.

MICHAŁ, kl. 1: Dużo atrakcji, pewnie na co dzień nie jest tam aż tak ciekawie. Nauczyciele bardzo się starali, więc lekcje były interesujące. Podobało mi się też na Politechnice i Uniwersytecie.

OLA, kl. 2: Podobały mi się zajęcia sportowe, bo były ciekawe.

 

(mic)

Lekcja w klimacie średniowiecza

Obrazy newsów: bractwo.jpgŚredniowiecze to fascynująca epoka! Pełna różnorodności i sprzeczności. W tamtych realiach rozgrywała się akcja powieści Henryka Sienkiewicza Krzyżacy .Średniowiecze fascynuje i dziś, a szczególnym powodzeniem cieszy się kultura rycerska. Zamki, turnieje, pojedynki, tańce...

Uczniowie II klasy gimnazjum Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku mieli możliwość lepszego poznania tych odległych czasów. Na lekcji języka polskiego, pod opieką pani Agaty Baran, zorganizowali średniowieczny pokaz mody i kultury mieszczańskiej. Stroje z epoki, muzyka i tańce to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez młodzież. Szczególnie wyróżniły się Natalia Wójcik i Dominika Zdęba, członkinie Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego. Chętni mogli nauczyć się tańców średniowiecznych, co wcale nie było takie łatwe, lecz pod koniec zajęć wszyscy doskonale dawali sobie radę. Lekcja udała się znakomicie, a zabawa była naprawdę udana, bo kto powiedział, że nauka musi być nudna?


mademoiselle mouton

Nasi uczniowie

Obrazy newsów: adamiszak.jpgArek Adamiszak –zwycięzca powiatowych zawodów strzeleckich

Strzelectwo nie jest łatwym sportem-wymaga ogromu pracy nad sobą, cierpliwości i skupienia. 2 marca w Kłodzku odbyły się powiatowe zawody strzeleckie zorganizowane przez LOK, w których udział brali uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W kategorii męskiej najlepszy okazał się Arkadiusz Adamiszak, uczeń pierwszej klasy liceum w Zespole Szkół Alternatywnych w Kłodzku, reprezentant Klubu Sportowego "Hutnik" Szczytna. Uzyskał on wynik 89 pkt i tym samym zajął pierwsze miejsce.

-Co skłoniło Cię do trenowania tej dyscypliny sportowej i od kiedy się nią zajmujesz?

Strzelectwem sportowym zainteresował mnie mój tata jeszcze kiedy byłem młodszy Trenowanie tego sportu zacząłem jednak później. Od półtora roku należę do klubu "Hutnik" Szczytna. Treningi odbywają się na strzelnicy w Szczytnej, gdzie trenujemy na broni pneumatycznej. Każdy posiada swoją własną, przypisaną mu broń i  z nią jeździ na zawody. Jest to bardzo ważne, ponieważ jest ona przystosowana do naszego wzroku i różnych parametrów. Od tego zależy, czy strzał będzie celny. 

- Jakie są Twoje dalsze plany związane z tą dyscypliną sportu?

W najbliższym czasie wybieramy się na zawody do Lubina. Będzie to rywalizacja drużynowa, etap dolnośląski, więc następne tygodnie poświęcimy na treningi. Będę się starał, na ile to możliwe, dalej rozwijać się w strzelectwie, oczywiście na ile czas mi na to pozwoli i nie będzie to kolidowało z realizacją moich planów. Wiadomo, że kiedy dojdą nowe zajęcia nie zawsze znajdzie się czas. Jednak będę się starał znaleźć czas na strzelanie i realizację innych zainteresowań. Strzelectwo jest miłą odskocznią od książek.

-A czy oprócz strzelectwa zajmujesz się jeszcze jakąś inną dyscypliną?

Pływanie jest też dla mnie ważne. Bardzo często chodzę na basen. Lubię pływać. Często też razem z kolegami chodzimy na siłownię i ćwiczymy. Bardzo lubię w ten sposób spędzać wolny czas. Sport jest dla mnie wspaniałą formą relaksu po ciężkim dniu w szkole.

- Czego najbardziej lubisz się uczyć?

W szkole zdecydowanie wolę przedmioty ścisłe niż humanistyczne. Dobrze czuję się w biologii, chemii i fizyce. Te dziedziny chciałbym bardziej zgłębiać.

- Strzelectwo, pływanie, przedmioty ścisłe to sporo. Czym jeszcze się interesujesz?

Bardzo lubię literaturę, w szczególności powieści fantasy, chociaż ostatnio oprócz fantastyki bardzo zainteresowały mnie książki Dana Browna. Muzyka też jest dla mnie bardzo ważna. Nie zamykam się tylko na jeden klimat, ale są też rodzaje, których w ogóle nie słucham.

- Życzę Ci powodzenia na najbliższych zawodach oraz realizacji swoich życiowych pasji.

Z Arkiem rozmawiała Wiktoria Łukowicz.

57. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Obrazy newsów: okr.jpgTroje uczniów Alternatywnego LO w Kłodzku – laureatami miejskich eliminacji 57. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

Uczestnicy mieli do wyboru cztery kategorie - recytację, poezję śpiewaną, teatr jednego aktora i "Wywiedzione ze słowa". Konkurs rozpoczął się o godzinie 10:00 w miejskim centrum kultury. Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, jury tytuły laureatów przyznało 5 osobom, wśród nich są Magdalena Niemczyk, Anita Mycak i Jakub Adamczewski z Alternatywnego LO w Kłodzku.

To wielki sukces, zwłaszcza, że młodzi uzdolnieni mieli niewiele czasu i prób, by szlifować i doskonalić, dykcję, odpowiednią postawę i barwę głosu (nie wspomnę już o podstawowym nauczeniu się tekstu!). Na pytanie, jak ogólnie odbierają cały konkurs i swój występ odpowiadają, że przeciwnicy wykazali się wysokimi umiejętnościami, a oni dali z siebie wszystko. Teraz muszą włożyć jeszcze wiele pracy  w przygotowanie się do eliminacji powiatowych, które odbędą się już pod koniec marca, również w kłodzkim CKSiR.

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy kolejnych scenicznych sukcesów !

(mic)

"Rzeź" czyli komedia z drugim dnem

Obrazy artykułów: film06.jpg"Rzeź" czyli komedia z drugim dnem.


W piątek, 2 marca 2012r., klasy licealne (IIA, IIB, IA) Alternatywnego Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku obejrzały najnowszy film Romana Polańskiego pt. "Rzeź" zrealizowany na podstawie sztuki Yasminy Rezy wystawianej w Polsce jako "Bóg mordu". Jest to komediodramat, niektórzy byli przygotowani na obejrzenie raczej lekkiej i zabawnej historii. Tych rozczarowała fabuła oparta na kłótni dwóch nowojorskich małżeństw i typowo sceniczna sceneria- akcja całego filmu działa się w jednym pomieszczeniu.
W filmie można jednak doszukać się drugiego dna, gdyż na podstawie rozmowy dwóch małżeństw o zatargu ich synów, przeradzającej się w kłótnię czterech różnych osób, można zobaczyć cztery typowe ludzkie charaktery. Zabawne dialogi i specyficzne zachowania ukazują charakterystyczne reakcje poszczególnych jednostek jako grup ludzi z podobnymi zasadami i poglądami. Odbiorca może dostrzec swoje zachowania w pewnych sytuacjach, ale także takie, które irytują go w drugim człowieku. Film pokazuje, że często ludzie dorośli mają większy problem z porozumieniem się niż dzieci, co w dość ironiczny sposób pokazane jest w finale.
Pod względem technicznym film został bardzo dobrze wykonany, podkreślić należy pracę polskiego operatora Marka Edelmana. Koncertowo grali aktorzy (Kate Winslet i Chris Waltz oraz Jodie Foster i John C.Reilly), którzy idealnie pasowali do swoich ról, świetnie wczuli się w odtwarzane postacie. Całości dopełniała dobra charakteryzacja. Widzów, przyzwyczajonych do szybkiego tempa akcji w różnych miejscach, mogła nużyć sceneria jednego pomieszczenia – eleganckiego mieszkania na Brooklynie. Mnie jednak nie.
Komedia małżeńska Romana Polańskiego jest godna polecenia choćby dlatego, by zobaczyć świetne portrety ludzkich charakterów oraz że piekło może zdarzyć się w każdym domu - w obliczu trudnej sytuacji relacje między nawet bliskimi sobie ludźmi mogą gwałtownie się zmienić. Tym, którzy lubią bezrefleksyjne komedie, w których występuje rubaszny i prostolinijny humor, a nawet sprośne dowcipy, filmu nie polecam.

Magda IIA.

4 miejsce Pawła Mazurka w II Turnieju Scrabble

 

Obrazy newsów: dns222.jpg
4 miejsce Pawła Mazurka ucznia klasy II B Alternatywnego Liceum Ogólnokształcącego w II Turnieju Scrabble w Warszawie.

W dniu 25 lutego 2012r. w Społecznej Szkole Podstawowej nr 13 im. Lotników Amerykańskich w Warszawie odbył się II Ogólnopolski Turniej o Puchar Szkoły im. Lotników Amerykańskich. Nasz uczeń Paweł Mazurek zajął w nim 4 miejsce. Uczestnicy turnieju pochodzili z różnych stron Polski. Przypominamy, że Paweł w grudniu obronił tytuł Mistrza Polski. Gratulujemy !!!

 

Estera Piznal z kl. 1 LO, Laureatka Powiatowego Konkursu Języka Francuskiego

Obrazy newsów: estera.jpgEstera uczy się francuskiego, angielskiego i niemieckiego w szkole. Do tej imponującej listy można dodać włoski i arabski, których tajniki zgłębia sama. Poza tym chodzi do szkoły muzycznej, gra na wiolonczeli i pięknie śpiewa, o czym przekonaliśmy się podczas kilku szkolnych uroczystości. Muzyka i języki obce to - jak się okazuje – niejedyne zainteresowania Estery. Lubi też podróże, taniec literaturę. W przyszłości chciałaby skończyć filologię romańską, wyjechać do ciepłych krajów, pracować ze zwierzętami, podróżować, grać w filharmonii i być tłumaczem przysięgłym. Interesuję ją też etnografia.
- Czy trudne były zadania w finale konkursu?
- Test gramatyczny i rozumienie ze słuchu nie były trudne. Część ustna zawsze jest najtrudniejsza, bo trzeba pokonać barierę mówienia. Ale było dobrze, wylosowałam przyjemne zadanie – składanie życzeń i wypoczynek z rodziną.
- Czy obecnie przygotowujesz się do jakiegoś konkursu?
- Nauka języków to systematyczna i żmudna praca. Nie przygotowuję się zatem szczególnie do danego konkursu. Po prostu biorę w nich udział.
- Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?
- Przede wszystkim nie porównywać się z innymi. Wyznaczać sobie małe cele, np. 10 słówek dziennie. Oglądać filmy w oryginalnej wersji językowej, programy tv.
- Dziękuję za rozmowę i cenne rady.

 

(mic)

Wygenerowano w sekund: 0.02
3,637,136 unikalne wizyty