Siła narodów według Dmowskiego – XI Konkurs Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim.

Zachęcamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w XI Konkursie Wiedzy Patriotycznej o Romanie Dmowskim. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu eseju, pracy plastycznej lub krótkiego filmu, które będą nawiązywały do tematu przewodniego „Siła narodów według Dmowskiego". Zgłoszenia można wysyłać do 26 stycznia 2023 r. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki.

Zadanie konkursowe

Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy związanej z tematem konkursu „Siła narodów według Dmowskiego". Nawiązuje on fragmentu najsłynniejszego dzieła Romana Dmowskiego „Myśli nowoczesnego Polaka": „Energia i rozum narodów to nie są rzeczy przypadkowe. Zjawiają się one tam, gdzie naród jest zwarty, mocno moralnie związany, a giną tam gdzie tradycyjne węzły narodowe ulegają rozkładowi".

Praca może mieć formę:

· eseju związanego z tematem konkursu,

· pracy plastycznej dotyczącej Romana Dmowskiego wykonanej w dowolnej technice (rekomendowane odniesienie do tematu),

· krótkiego filmu (do 3 min.) dotyczącego postaci Romana Dmowskiego (rekomendowane odniesienie do tematu).

Założenia konkursu

Najważniejsze cele konkursu to m.in.:

· promowanie patriotyzmu wśród młodych ludzi,

· popularyzowanie historii Polski, związanej szczególnie z postacią Romana Dmowskiego,

· inspirowanie młodych ludzi do samodzielnego zdobywania wiedzy i krytycznej analizy dziejów naszego kraju.

Na laureatów konkursu czekają nagrody, m.in. laptopy, smartfony, tablety, książki. Wyróżnienia otrzymają także najbardziej zaangażowane szkoły oraz nauczyciele z tych szkół. Laureaci wraz z opiekunami zostaną zaproszeni na uroczystą galę.

Nadsyłanie prac

Podpisane prace oraz karty zgłoszenia należy wysyłać do 26 stycznia 2023 r.:

· pocztą na adres: Fundacja Obowiązek Polski, ul. Jurowiecka 56, 15-101 Białystok (obligatoryjnie prace plastyczne) lub

· elektronicznie w formacie pdf/jpg (w przypadku esejów, opcjonalnie także dodatkowe wysłanie elektronicznie zdjęcia/skanu pracy plastycznej) oraz w formie pliku mp4/ linku do chmury z nagraniem (w przypadku filmów) na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje
 

Materiały na stronie MEiN

https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/sila-narodow-wedlug-dmowskiego--xi-konkurs-wiedzy-patriotycznej-o-romanie-dmowskim

Zachęcam uczniów do udziału!