Zespół Szkół Alternatywnych

Facebook

Telefon

Dyrektor szkoły

Pedagog

Numer konta

Numer konta
60 1020 5112 0000 7002 0054 7224

Wymagania

Wymaganiamaturalne 2021

Dni wolne

Dni wolne od zajęć:
14 X
1 XI
11-12 XI
23 XII - 31 XII
16 I
31 I - 13 II
14-19 IV
1-3 V
4-6 V
9 V
16-17 VI
23 VI

Projekt Łazik


Projekt Łazik Księżycowy
SZKOŁA w działaniu

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Procedury bezp.

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
BezpiecznaSzkoła

MEN

List DolnośląskiegoKuratora Oświaty

Projekt UE

PROJEKT'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Szkoła w działaniu

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2021 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2021 roku

Instrukcja maturalna

Instrukcjamaturalna 2021

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2021 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Zdawalność matury

Wybierz studia

Pajacyk

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Czarny czwartek

Filmy

Czarny czwartek


    W zeszłym tygodniu, 3 marca, klasa II gimnazjum wybrała się do kina w celu obejrzenia Czarnego czwartku - filmu, który każdy Polak powinien zobaczyć. A oto kilka słów napisanych przez jedną z uczennic, po obejrzeniu dzieła Antoniego Krauze.
    Historia komunistycznej Polski obfitowała w akty przemocy kierowane przeciwko społeczeństwu. Często dochodziło do łamania wszelkich praw oraz zasad moralnych i etycznych. Dlatego też, filmy o takiej tematyce są dziś bardzo potrzebne, zwłaszcza ludziom młodym, którzy tych wydarzeń nie pamiętają. A nie pamiętają dlatego, gdyż działy się one wiele lat przed ich narodzinami.
    Produkcja kierowana do młodzieży powinna więc dokładnie zobrazować prawdziwe życie w komunistycznym państwie. Czarny czwartek częściowo spełnia te oczekiwania. Pokazując codzienne życie rodziny Drywów, przedstawia okrutną rzeczywistość i ukazuje drastyczną prawdę o warunkach, jakie wtedy panowały w Polsce. Dla większości dzisiejszych piętnastolatków, wychowanych na grach komputerowych i otoczonych centrami handlowymi, jest to zamierzchła przeszłość, a "kawałek salcesonu" i "szynka" tylko w święta, to zupełny szok!
    Film miał jednak przede wszystkim opowiedzieć o strasznych wydarzeniach rozgrywających się na Pomorzu w latach 70. I w tym wypadku odczułam lekki niedosyt. Może producenci nie wzięli pod uwagę, że dla młodych ludzi te fakty z naszej historii nie są zbyt dobrze znane. Suche fakty z lekcji historii nie oddają w pełni charakteru tych strasznych dni.
Po głębszym zastanowieniu i przeanalizowaniu wszystkich "za" i "przeciw", mogę spokojnie stwierdzić, że Czarny czwartek jest filmem wartościowym, godnym polecenia i obejrzenia.

Festiwal Nauki

Festiwal Nauki


    W ostatni dzień przed feriami zimowymi, 11 lutego, po raz pierwszy w historii ZSA odbył się Szkolny Festiwal Nauki. Tego dnia klasy gimnazjalne prezentowały przed swoimi kolegami, nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi różne ciekawostki na temat zdrowego żywienia i nie tylko. Najwięcej wysiłku w przygotowania włożyła klasa II gimnazjum, która pod czujnym okiem p. Ewy Jansy i przy współpracy innych pedagogów, przygotowała bardzo interesujący projekt edukacyjny, dotyczący zdrowego odżywiania się. Pomimo stresu i lekkiego zdenerwowania, uczniowie świetnie poradzili sobie z tym, jakże trudnym zadaniem. Prezentacja wypadła znakomicie i wysiłek kilkumiesięcznej pracy został nagrodzony.
    Na zakończenie przygotowano pyszną niespodziankę - wszyscy goście zostali zaproszeni na smaczne i zdrowe drugie śniadanie, którego autorami byli uczniowie II klasy. Ostatnim punktem programu było przedstawienie w języku angielskim O Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach, przygotowane przez klasę I gimnazjum i p. Kamilę Olszową.
    Szkolny Festiwal Nauki był ciekawym doświadczeniem, wiele nas nauczył i pokazał, jak ważna jest praca zespołowa, mamy nadzieję, że na stałe wejdzie do kalendarza szkolnych imprez.

Festiwal Nauki

Fotogaleria do obejrzenia -> TUTAJ.

Polowanie na czarownice

Filmy

POLOWANIE NA CZAROWNICE     Odkąd niedawno otworzono w naszym mieście nowe kino, wśród młodzieży zdecydowanie wzrosło zainteresowanie filmem. Także uczniowie naszej szkoły postanowili przekonać się o jego walorach i sprawdzić repertuar. Klasa II gimnazjum  długo zastanawiał się nad wyborem odpowiedniego seansu. W końcu jednak zdecydowała się na jedną z nowości, a mianowicie na film pt. Polowanie na czarownice. Po  jego obejrzeniu zdania były podzielone, nie wszyscy wyszli z kina zadowoleni i w pełni usatysfakcjonowani.
   Akcja filmu rozgrywa się w średniowieczu, a głównymi bohaterami są dwaj rycerze, weterani wypraw krzyżowych, którzy postanawiają zakończyć "karierę" i przestać służyć Kościołowi. Wszystko zaczyna się bardzo interesująco - walka, odwaga i na pozór zupełnie bezbronna kobieta posądzona o zajmowanie się czarami i sprowadzenie zarazy. Zadaniem głównych bohaterów jest dostarczenie jej do pewnego odległego miasta i oddanie w ręce sprawiedliwych sędziów, którzy zadecydują o jej losie.
    Do tego momentu wszystko wydawało się ciekawe, niestety wkrótce zaczęły się "schody" - fabuł zrobiła się nudna i mało prawdziwa. Pojawiły się dziwne stworzenia, które zupełnie zakłóciły obraz i sprawiły, że film zamiast trzymać w napięciu, stał się najzwyczajniej w świecie śmieszny. Nie uszło to uwadze młodych fanów gatunku fantasy, którzy ostro skrytykowali te sceny. I tak po około dwugodzinnej wędrówce wyprawa zmierza wreszcie do celu i po dość krwawej walce dobra ze złem wszystko kończy się szczęśliwie.
     Dość banalna fabuła i niestety kiepski scenariusz nie zachwyciły młodych widzów, a produkcja, która mogła okazać się niezłym kinem wyszła poniżej średniej. Nie polecamy tego filmu miłośnikom fantasy, a tym bardziej fanom Nicolasa Cage'a.
To jednak nie zniechęciło nas i w dalszym ciągu będziemy chodzić do kina, może tylko, zwrócimy baczniejszą uwagę i zastanowimy się chwilę nad doborem repertuaru. W tym celu regularnie przeglądamy stronę naszego kłodzkiego kina.

V Powiatowy Konkurs Kultury Języka Polskiego

Na stronie opublikowany jest już regulamin V Powiatowego Konkursu Kultury Języka Polskiego. Można się z nim zapoznać w dziale Konkurs Jęz. Polskiego lub pobierając plik w dziale Dokumenty.

Czarny kot i dama

Na lekcji języka polskiego w klasie I GIMNAZJUM było ostatnio bardzo ciekawie. Uczniowie czytali lekturę, która niezwykle przypadła im do gustu. Ową interesującą książką było "Stowarzyszenie umarłych poetów" - dzieło stworzone przez Nancy H. Kleinbaum na podstawie scenariusza filmu Petera Weira z 1989r, w którym główną rolę- nauczyciela języka angielskiego, przybywającego do prestiżowej Akademii Weltona- zagrał Robin Williams.
Zarówno film, jak i książka bardzo spodobały się młodzieży. Pozazdrościli chłopcom, tytułowym umarłym poetom i sami również postanowili wcielić się w role wierszopisarzy. Poniżej zamieszczamy najlepszy utwór jaki powstał podczas tej lekcji, jego autorką jest uczennica klasy I gimnazjum, Dominika Zdęba.

 

"Czarny kot i dama"

W starym domu na ścianie wisi
obraz z damą zaklętą w ciszy.
Oczy ma szklane, pełne uroku,
siedzi z czarnym kotem u boku.
Co to za kot? Co to za dama,
co szklanym okiem wodzi od rana?
Co to za obraz? Co to za dom stary,
co skrywa czasu dawne czary?
Więc wieczorem pomyśl trochę,
kim jest owa dama z kotem?

Już po raz trzeci młodzi adepci scrabble spotkali się na turnieju Mikołajkowym

miejsce: Centrum Promocji Kultury Dzielnicy Praga Południe, Podskarbińska 2, Warszawa. 
data wydarzenia: 2010-12-11
organizator: Polska Federacja Scrabble
adres: Puławska 266 lok. 179, 02-684 Warszawa, woj. mazowieckie

W turnieju wzięło udział 70 członków szkolnych kół scrabblowych z całej Polski.

Turniej ma zasięg ogólnopolski i gromadzi uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych zrzeszonych w szkolnych kołach skrabblowych działających w ramach programu Scrabble w Szkole Polskiej Federacji Scrabble. W tegorocznym turnieju 1.miejsce zajął Paweł Mazurek z kl.1A Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku, który wraz z Tomkiem Zagórskim reprezentował szkolne koło „Alternatywa”, którym opiekuje się pani Agata Baran.

Literka Kutno, ZSA Kłodzko, Inteligo Poznań, Scrabble FreaksŁomża, MKS Error, Rafaliści, Scrabblołamacze, Scrabblaki, Skrabliki, Klub Gier Logicznych, Grajmy w Scrabble, Kiśle, TPD Wawer z Warszawy — raz, dwa...pięć...dziesięć... trzynaście kółek, w tym siedem po raz pierwszy, najdalsze aż z Kłodzka!

Przed ostatnią rundą na zwycięstwo miało szanse czterech zawodników — Paweł Mazurek, Szymek Dąbrowski i dwóch wyżej wymienionych Wojtków. Pozostali gracze z kompletem punktów mogli liczyć co najwyżej na brąz, w dodatku przy wysokich własnych wygranych i pomyślnych układach w innych partiach. Wysokie zwycięstwa Pawła Mazurka i Wojciecha Stawickiego dały tym zawodnikom odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w turnieju. Średnia punktów Pawła (466) zasługuje na najwyższe uznanie!

Dużym powodzeniem cieszyły się atrakcje dodatkowe — wiązanie baloników, pokaz iluzjonistyczny oraz malowanie twarzy w ciekawe wzory. Jak co roku, pojawił się święty Mikołaj, który wręczył wszystkim uczestnikom torby pełne prezentów. W tym roku dzieci na własne oczy mogły się przekonać, że Mikołaj również lubi grać w scrabble...

news: scrabble.jpg

Mikołajki - wizyta z Laponii

 Mikołajki – wizyta z Laponii

 

      Dnia 06.12.2010r. do Alternatywnej przybył pewien szanowany jegomość z białą brodą i w czerwonym kubraku – święty Mikołaj. Jak wiadomo, nasz kochany starszy pan, znany ze swej hojności, nie pracuje sam. Przecież samotna podróż saniami aż z Laponii byłaby strasznie nudna! Z Mikołajem przybyły więc elfy i renifery. Byli oni podejrzanie podobni do uczniów naszej szkoły...

      Porzućmy jednak te przypuszczenia. Zarówno młodzież, jak i nauczyciele Alternatywnej, wedle starej tradycji, musieli odpowiedzieć Mikołajowi na jedno proste pytanie – czy byli w tym roku wystarczająco grzeczni, aby otrzymać prezent? Jednak sama odpowiedź to za mało i trzeba było jeszcze trochę się postarać, np. wyrecytować wierszyk, zaśpiewać piosenkę, czy zatańczyć z reniferem. Dzięki temu, w naszej szkole ujawniono wiele ukrytych talentów.
      Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. Nie inaczej stało się i tym razem – po rozdaniu prezentów święty, z lżejszym już bagażem opuścił i nas i udał się w powrotną podróż. Obiecał jednak, że za rok znów się pojawi, a my z przyjemnością będziemy gościć go w przyszłości.

Andrzejki

Andrzejki

 

      30 listopada to wyjątkowy dzień, pełen magii i czarów. Każdy chce się dowiedzieć jaka czeka go przyszłość, dlatego, raz w roku, właśnie w Andrzejki lanie wosku i inne wróżby cieszą się tak wielką popularnością. Młodzież z ZSA w Kłodzku również postanowiła uczcić to wyjątkowe święto. Tego dnia w naszej szkole było naprawdę „czarująco”. Od rana wszyscy byli niezwykle podekscytowani i nie mogli doczekać się rozpoczęcia zabawy. Nie zabrakło wróżek i czarownic, były też cyganki i magowie, specjaliści od tarota i numerologii. W klasach panowała radosna atmosfera, wszyscy przygotowali jakieś andrzejkowe atrakcje. Były wróżby karciane, gra w magiczne serca oraz losowanie przyszłego zawodu. Nie zabrakło także popularnego lania wosku. Zabawa była naprawdę udana i z niecierpliwością czekamy, by przekonać się, czy choć niektóre z andrzejkowych wróżb spełnią się w nadchodzącym roku.

 

Światowy Dzień Postaci z Bajek w ZSA

Światowy Dzień Postaci z Bajek w ZSA

 

 

      Dnia 25.11.2010r. w Zespole Szkół Alternatywnych w Kłodzku odbył się Dzień Postaci z Bajek. Pomysłodawcą był Franciszek – uczeń klasy I gimnazjum, a twórcą pani Agata Baran – polonistka.

Tego dnia odwiedzili nas m.in.:

  • Myszka Minnie, w którą wcielił się Michał
  • Ania z Zielonego Wzgórza, w tej roli Dominika
  • Asterix – Damian
  • Kot w butach – Kasia i Natalka
  • Zła czarownica – Ola
  • Baba Jaga – Michał
  • Czerwony Kapturek – Patryk i p. Agata
  • Kopciuszek – Franek i Ola
  • Harry Potter- Szymon
  • Lucky Luke – Maciek.

 

Każdy z uczestników tej niecodziennej lekcji j. polskiego oprócz stroju musiał przygotować również krótkie przedstawienie swojej postaci. Na zakończenie odbyło się głosowanie na najciekawsze przebranie. A oto wyniki:

I miejsce – Myszka Minnie

II miejsce – Ania z Zielonego Wzgórza

III miejsce – Asterix

Myślę, że ta lekcja podobała się wszystkim i na długo zapadnie nam w pamięć. Baśniowe postaci były niemałą atrakcją i wielu przyszło, by je podziwiać. Mam również nadzieję, że będzie więcej takich akcji, bo z przyjemnością weźmiemy w nich udział.

"Wychowanie przez sztukę" - Kamienie na szaniec

"Wychowanie przez sztukę" - Kamienie na szaniec

 

      Początkowo przedstawienie nie zapowiadało się najlepiej. Zaproszono nas do małego, ciasnego pomieszczenia z niewielka sceną. Dopiero po chwili uświadomiłam sobie, że podczas wojny tak to właśnie wyglądało – potajemne spotkania w piwnicach, spiskowanie przeciwko wrogowi.

      Pomimo początkowej niechęci zajęłam miejsce i z niecierpliwością czekałam na dalszy przebieg akcji. Wreszcie zaczęło się. Od pierwszego wypowiedzianego słowa wiedziałam, że będzie to coś innego, zupełnie nowego i pełnego „charakteru”. Nie myliłam się. Sceny były szczegółowo dopasowane i bardzo realistyczne. Mimo młodego wieku aktorzy zagrali wspaniale. Czułam się obecna i ważna jako widz. Próbowałam wyobrazić sobie, przez co  musieli przechodzić ci młodzi ludzie. Dzięki tym właśnie osobom udało mi się to z łatwością.

W przedstawieniu wzięli także udział aktorzy niepełnosprawni umysłowo, którzy pomimo ogromnej tremy doskonale sprawdzili się w swoich rolach. Ich występ był zaskoczeniem dla mnie oraz pozostałych widzów. Myślę, że to właśnie im należą się największe gratulacje – za talent i odwagę. Ale tak naprawdę, emocje oddawane przez wszystkich aktorów były bardzo prawdziwe. Do tej pory zastanawiam się, jak im się to udało.

      Myślę, że to przedstawienie wiele mnie nauczyło. Dowiedziałam się jak wyglądała sytuacja w okupowanym kraju i prawdziwe życie podczas wojny. Ciągła walka i strach, nieprzemijający ból i cierpienie, żal za zniewoloną Polskę…

Wygenerowano w sekund: 0.02
4,275,313 unikalne wizyty