Zespół Szkół Alternatywnych

Losowy numerek dnia

Szczęśliwy numerek:

5

Facebook

Telefon

Dyrektor szkoły

Pedagog

Numer konta

Numer konta
60 1020 5112 0000 7002 0054 7224

Ważne terminy

Ważne terminy

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Procedury bezpieczeństwa

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
BezpiecznaSzkoła

MEN

List DolnośląskiegoKuratora Oświaty

Projekt UE

PROJEKT'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Szkoła w działaniu

Dni wolne

Dni wolne od zajęć:
14 X
11 XI
23 XII - 3 I
4-5 I
6 I
18-29 I
1-6 IV
1-3 V
4-7 V
3 VI
4 VI

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2020 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2020 roku

Instrukcja maturalna

Instrukcjamaturalna 2021

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2021 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Wybierz studia

Pajacyk

EFS


Szkoła przystąpiła do projektu Pracownie komputerowe dla szkół, edycja 2007.
Komputery współfinansowane są z EFS.

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Andrzejki

            Któż z nas nie chciałby poznać przyszłości? Myślę, że każdy zastanawia się nad tym, co czeka go w najbliższym czasie. Uczniowie ZSA również byli ciekawi, dlatego postanowili 30 listopada zorganizować szkolne Andrzejki. W ten dzień pełen czarów i magii, doskonale bawili się wraz z nauczycielami. Oprócz tradycyjnego lania wosku czy przepowiedni z kart, można był poznać imię przyszłego małżonka, skosztować ciastek z wróżbą, a nawet zobaczyć przyszłość w szklanej kuli. Jak co roku, tradycyjnie wszyscy chętni mogli zapisać się na andrzejkową wróżbę u pani Dyrektor, która w zaciszu swego gabinetu, przepowiadała przyszłość.

            Po zakończonej zabawie, pełni nowej nadziei i wiary w świetlaną przyszłość, uczniowie wrócili do domów, by w spokoju czekać na to, co przyniesie im los.

Bliższe spotkanie z fotografią

Bliższe spotkanie z fotografią, czyli warsztaty klasy 2 a w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.


Kamera obscura, atelier, ciemnia fotograficzna i zdjęcia naszego autorstwa wykonane inną techniką i w dość dziwny sposób. Tak w skrócie możemy podsumować lekcję muzealną, która odbyła się 22 listopada w ramach zajęć z wiedzy o kulturze i realizacji szkolnego programu „Wychowanie przez sztukę”. Wszystko zaczęło się już w szatni, gdzie poznaliśmy panią przewodniczkę oraz dwie obcojęzyczne wolontariuszki z Hiszpanii i Rumunii. Podzielono nas na dwie grupy, po to abyśmy bez problemu zmieścili się w ciemni fotograficznej.
Pierwszym doświadczeniem było fotografowanie kamerą obscura. Każdy z nas został wyposażony w kamerę, którą było pudełko po butach. Dosyć nas to zaskoczyło, przyznaję. Wyposażeni w te całkiem nowe dla nas urządzenia poszliśmy z wolontariuszkami na dziedziniec muzeum. Instruowani po angielsku zajęliśmy odpowiednie miejsca, aby sfotografować wybrany przez nas obiekt (architektura, rzeźba, fragment żywopłotu, bluszcz). Na komendę wszyscy odkleiliśmy z naszych pudełek czarną taśmę i rozpoczęliśmy – uwaga!- 3 minutowe fotografowanie. Wszystko musiało się dobrze naświetlić naturalnym światłem, a kamery obscura musiały byś w dobrym miejscu odłożone. Nie mogliśmy ich trzymać, ponieważ niekorzystnie wpłynęłoby to na jakość naszych "arcydzieł". Następnie zakleiliśmy pudełka ciemną taśmą i poszliśmy do ciemni fotograficznej. Przyznam, że byłam bardzo zadowolona, ponieważ spełniło się moje marzenie. Wywoływanie zdjęć i fotografia zawsze były dla mnie intrygujące i tajemnicze. Jak można przełożyć obraz poprzez aparat na papier. Teraz, wiadomo - mamy aparat cyfrowy i w kilka chwil możemy wywołać zdjęcie. Jednak stara metoda jest ciekawsza. Otrzymywanie zdjęcia w ciemni to proces, który nie jest dostępny za pomocą opcji i kliknięcia w komputerze… Kiedy wolontariuszki wprowadziły nas do ciemni, po kolei podchodziliśmy do malutkiego pomieszczenia. Najpierw należało "rozbroić" nasze kamery obscura i wyjąć specjalną kartkę, na której powstało nasze zdjęcie. Później należało włożyć tę kartkę do trzech misek ze specjalnymi płynami i za pomocą szczypiec je zanurzyć. Na koniec opłukiwaliśmy nasze małe "arcydzieła" wodą. Gdy każdy z nas wywołał już swoje zdjęcie, mogliśmy zobaczyć efekty, które były naprawdę rewelacyjne!
Następnie poszliśmy oglądać wystawę pt:"Historia jednego atelier fotograficznego". Podziwialiśmy stare fotografie kłodzczan oraz dawny sprzęt fotograficzny. Były to zdjęcia fotografów działających na naszych terenach na przestrzeni 130 lat - Aloisa Hubnera, Edwina Volkela oraz Bolesława Mecwaldowskiego. Ciekawie oglądało się zdjęcia zrobione inną techniką niż mamy na co dzień. Mogliśmy tez zobaczyć fotografie znanych aktorów, jak Wojciech Mecwaldowski czy Gabriela Muskała, którzy pochodzą z Kłodzka.
Lekcja w Muzeum Ziemi Kłodzkiej była dla nas ciekawym doświadczeniem, a zdjęcia, które wtedy powstały, są tego najlepszym dowodem.
Wiktoria Łukowicz

 

Galeria zdjęć

Święto Niepodległości

Niepodległość… słowo, które dla naszych przodków było priorytetem. To dla niej walczyli i byli w stanie zapłacić każdą cenę, nawet największą, jaką jest ludzkie życie. Przywrócenie Rzeczypospolitej na mapę Europy było dla nich czymś wspaniałym. O to starali się przez 123 lata pod zaborami. Dziś obchodzimy 94. rocznicę tego wydarzenia. Minęło sporo czasu, na kartach historii zostało zapisanych mnóstwo innych zdarzeń, ale pomimo tego Polacy nadal pamiętają o jednym z najważniejszych świąt państwowych, jakim jest 11 listopada - odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Uczniowie naszej szkoły, jak co roku dali świadectwo patriotyzmu. W poniedziałek, 12 listopada klasy pierwsza liceum i gimnazjalne wraz z nauczycielem - panią Agatą Baran- przygotowały apel z tej okazji. Dzięki nim mogliśmy jeszcze raz przypomnieć sobie historię odzyskania niepodległości. Przy akompaniamencie muzyki Chopina uczniowie recytowali fragmenty wierszy Krasickiego, Norwida, Mickiewicza, Słowackiego, wspaniałe strofy o miłości Ojczyzny ...

Ciekawym akcentem uroczystości była również muzyka na żywo, grana przez uczniów naszej szkoły - keyboard -Damian Kudenko, gitara- Bartek Adamczewski oraz Agata Szpak i Karolina Dominas – na skrzypcach. Wykonywane przez nich pieśni patriotyczne nadały całości niesamowity klimat oraz dostarczyły wielu wzruszeń. Równie dobrze wypadła wokalna część przestawienia- chór oraz osoby, które wykonywały utwory solowe takie jak np. „Pieśń Legionów”, ,,Mury”, ,,Piechota”... Uczniowie ZSA godnie uczcili święto Niepodległej.

 

Wiktoria klasa 2 liceum

Noc horrorów

"NOC HORRORÓW"

 

W nocy, z 26 na 27 października zorganizowaliśmy w szkole „Noc horrorów". Seans rozpoczęliśmy o godzinie 19.00 filmem pt. Rytuał, opowiadającym o losach mężczyzny, który zmagał się trudnymi przypadkami opętania przez demony. Początkowo uważał opętanie za chorobę psychiczną, uczestniczył w egzorcyzmach, by udowodnić swoją rację. Z czasem przekonał się, że złe duchy i zjawy istnieją naprawdę. Następnie obejrzeliśmy Lśnienie – film uznawany za klasyk gatunku i choć nie był tak przerażający jak pierwszy, to jednak myślę, że wielu przypadł do gustu. W roli psychopatycznego pisarza i zarządcy tajemniczego hotelu w jednym, mieliśmy przyjemność oglądać znakomitego Jacka Nicholsona, który zagrał naprawdę rewelacyjnie. Ostatnim filmem obejrzanym przez nas był Silent Hill, przez wielu uważany za najlepszy i najbardziej przerażający horror.

Noc spędzona w szkole, w towarzystwie kolegów i koleżanek, była ciekawym doświadczeniem. Bawiliśmy się doskonale. Myślę, że większość uczniów zgodzi się ze mną.

J.

 

 

Akcja charytatywna

Obrazy newsów: plakat2.jpg

Akcja "Nakrętki"

Obrazy newsów: plakat1.jpg

Warszawa

Trzy październikowe dni-3,4,5- spędziłam z moją klasą IIIA LO - na wycieczce w Warszawie, dokąd dotarliśmy po 9 - godzinnej podróży pekasem.

Głowy do poduszek tuliliśmy w nowoczesnym Hostelu Moon położonym przy ulicy Foksal 16, tuż przy Nowym Świecie. Same powroty wieczorami okazywały się być niezwykła atrakcją, tak samo jak liczne restauracje przy tej ulicy.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego. Trafiliśmy na przewodnika, który opowiadał chwytając za serca i nie pozostawiając obojętnym wobec okrutnej przeszłości. Mówił tak, jakby przeżywał te historie od nowa wraz z nową grupą zwiedzających.

Odwiedzone przez nas również  w tym dniu Centrum Nauki Kopernika było absolutnym złodziejem czasu dającym przyjemność jednocześnie. Eksperymenty i doświadczenia z dziedziny fizyki, biotechnologii, biologii, liczne testy psychologiczne, wystawy tematyczne przykuwały naszą uwagę w 100% na cale trzy godziny. Mnie tak zajęły, że na chwilę zapomniałam o całym świecie gubiąc się, co skutkowało później bieganiem po piętrach, gdy szukałam w popłochu grupy! Tu obejrzeliśmy też eksperymentalne zupełnie  przedstawienie Teatru Robotycznego  oparte na opowiadaniu St. Lema.

 

 

Czytaj więcej... 

"Jesteś Bogiem"

„Jesteś Bogiem”


      Obrazy artykułów: film07.jpgFilm „Jesteś Bogiem” w reżyserii Leszka Dawida obejrzałam dwukrotnie – po raz pierwszy, aby zaznajomić się z fabułą, po raz kolejny, aby raz jeszcze posmakować tych emocji i móc podzielić się nimi z innymi. Na taką produkcję niewątpliwie warto było czekać, aby teraz móc w pełni podziwiać dzieło twórców.
     Na uwagę zasługuję przede wszystkim fenomenalnie napisany scenariusz Macieja Pisuka, w którym głębokie, momentami bardzo uczuciowe sceny przeplatają się z tymi pełnymi humoru. Filmu tego nie należy traktować jako biografię, lecz jako opowieść o dramacie zwykłego, szarego człowieka, o mentalności prostych ludzi, o przygniatającej rzeczywistości i ogromnych talentach które kryją się wśród szarych blokowisk. „Jesteś Bogiem” to dla mnie swoistego rodzaju obraz ukazujący walkę z samym sobą. Czujemy to już od pierwszych scen filmu, gdy gasną światła i słychać pierwsze dźwięki „Na mocy paktu” a plakat na którym widnieje filmowy Magik i skupienie w jego oczach zapowiadają, że nie wyjdziemy dziś z kina obojętnie.
     Tytułowa postać bez wątpienia przykuwa uwagę widza najbardziej. Nie tylko ze względu na jej wagę w historii Paktofoniki, ale przez osobę świetnego aktora, który uderzająco przypomina Magika. Marcin Kowalczyk to aktor młodego pokolenia, debiutant, nagrodzony na 37 festiwalu w Gdyni. Ogromne wrażenie wywiera scena na klatce schodowej, kiedy aktor rapuję „Plus i Minus”. Każde słowo trafia prosto w serce i nie możemy wyjść z podziwu – a to dopiero początek. Przez dwie godziny trwania filmu, odczuwamy milion przeróżnych emocji. Każdy bit przeszywa ciało na wskroś, każde słowo przypomina sytuacje z życia. Tytułowa piosenka przenosi nas do dawnych czasów, a film z każdą minutą wciąga coraz bardziej.
     Widzimy obrazy brudnych blokowisk z wielkiej płyty, peron w Katowicach i osiedle Bogucice. Ostatnie minuty filmu, zdjęcia Magika, ujęcia z klipu, zbliżenia na teksty, Rahim i Fokus wchodzący na scenę podczas koncertu pożegnalnego i cytat "Nie poddawajcie się - walczcie!" mimowolnie wyciskają łzy z oczu. Film się kończy, znów zapalają się światła. Cisza, miażdżący brak jakiegokolwiek dźwięku przepełnia salę pełną ludzi, dopiero po kilku minutach pojawia się pierwszy szmer, a zaraz po nim oklaski. Ogromne brawa dla całej obsady, która pracowała nad tą produkcją, a dziś dała ludziom możliwość podróży w czasie. Dla mnie było to ważne, osobiste przeżycie, dlatego film szczerze polecam każdemu. Gwarantuję, że się nie zawiedziecie, jeżeli lubicie polskie kino i cenicie sobie dobrą grę aktorską.


Paulina z Ia

Wycieczka integracyjna

   17 września 2012 roku uczniowie Alternatywnego Liceum Ogólnokształcącego wybrali się na wycieczkę integracyjną do ośrodka „Gigant” w Międzygórzu. Od początku wyprawy uśmiech nie znikał z twarzy wycieczkowiczów, już w autobusie zaczęły się rozmowy i zabawy między rówieśnikami z trzech klas licealnych.

    Po dotarciu na miejsce udaliśmy się do swoich pokoi, rozpakowaliśmy rzeczy i przygotowaliśmy się do dalszej części podróży. O godzinie 13 wszyscy byliśmy już zwarci i gotowi aby móc wyruszyć na Marię Śnieżną. Po drodze podziwialiśmy niesamowite krajobrazy górskie i bogatą roślinność, największą atrakcją okazał się jednak wodospad który wywarł na wszystkich piorunujące wrażenie. W tej pięknej okolicy spędziliśmy kilka minut na odpoczynku i robieniu pamiątkowych zdjęć. Następnie ruszyliśmy dalej, odwiedzając sławny Ogród Bajek, po czym udaliśmy się prosto na Marię Śnieżną, gdzie mieliśmy możliwość podziwiania pięknego kościoła znajdującego się na szczycie. Widoki i niesamowity klimat sprawiły, że pozostaliśmy tam przez ponad dwie godziny! Niestety nadszedł czas powrotu i około godziny 16 ruszyliśmy w stronę ośrodka. Przed 17 byliśmy już w Gigancie, gdzie czekano na nas z przepyszną obiadokolacją.

 

Czytaj więcej...

Wyniki wyborów do SU

W dniu 28 września odbyły sie wybory do Samorządu Szkolnego. Swoje głosy oddawali uczniowie wszystkich klas gimnazjalnych i licealnych. W sumie głosowało 88 uczniów, tak więc frekwencja wyniosła aż 78%. Po zamknięciu lokalu wyborczego komisja wyborcza w składzie: Agnieszka Machońska, Szymon Staniaszek i Martyna Książkiewicz podliczyła głosy.

 

Wyniki wyborów: 

Adamczewski Bartłomiej - 13%

   

Czemarmazowicz Łukasz- -16 %

   

Dziuba Paulina - 10 %

   

Gajewska Marta - 1 %

   

Gwizdowski Franciszek - 27 %

   

Hoderna Katarzyna - 3 %

   

Kudenko Damian - 1 %

   

Michałek Oskar - 8 %

   

Pawlus Jowita - 6  %

   

Sajewicz Klaudia- 7 %

   

Szydłowski Kacper - 1 %

   

Waleszkiewicz Oliwia- 1 %

   

Zborowska Maja - 1 %

   

 

Samorząd Szkolny na rok 2012/2013 przybrał więc następujący skład:

Przewodniczący: Gwizdowski Franciszek

Zastępca: Czemarmazowicz Łukasz

Skarbnik: Adamczewski Bartłomiej

Członek: Dziuba Paulina

Członek: Michałek Oskar

Członek: Sajewicz Klaudia

Wybory do SU

28 września 2012 (piątek) odbędą się wybory do Samorządu Uczniowskiego.

W tym roku kandydują:

 • Obrazy newsów: samorz.pngAdamczewski Bartłomiej
 • Czemarmazowicz Łukasz
 • Dziuba Paulina
 • Gajewska Marta
 • Gwizdowski Franciszek
 • Hoderna Katarzyna
 • Kudenko Damian
 • Michałek Oskar
 • Pawlus Jowita
 • Sajewicz Klaudia
 • Szydłowski Kacper
 • Waleszkiewicz Oliwia
 • Zborowska Maja

Komisja wyborcza będzie miała siedzibę w sali nr 1 na parterze, a głosy oddać będzie można w czasie długiej przerwy (10.30-10.50).

Serdecznie zapraszamy do głosowania!

Wygenerowano w sekund: 0.01
3,212,414 unikalne wizyty