Zespół Szkół Alternatywnych

Losowy numerek dnia

Szczęśliwy numerek:

12

Facebook

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Procedury bezpieczeństwa

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
BezpiecznaSzkoła

MEN

List DolnośląskiegoKuratora Oświaty

Projekt UE

PROJEKT'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Dni wolne

Dni wolne od zajęć:

1. 1 listopada;
2. 11 listopada;
3. 23 grud.-1 stycz.;
4. 2-3 stycznia;
5. 10-20 lutego;
6. 9-14 kwietnia;
7. 1-3 maja;
8. 4-8 maja;
9. 12 czerwca;
10. 25 czerwca;

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2020 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2020 roku

Instrukcja maturalna 2020

Instrukcjamaturalna 2020

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2020 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Zdawalność matury

Wybierz studia

Pajacyk

EFS


Szkoła przystąpiła do projektu Pracownie komputerowe dla szkół, edycja 2007.
Komputery współfinansowane są z EFS.

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

W Alternatywnym LO w Kłodzku uroczyście pożegnano absolwentów 2012

Obrazy newsów: absolw.jpg

23 uczniów klas trzecich otrzymało świadectwa ukończenia szkoły. Uroczystość była okazją do podsumowania trzech lat pracy i do wyróżnienia najlepszych absolwentów, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce, a także odnosili sukcesy w olimpiadach i konkursach przedmiotowych oraz w sporcie.
Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali:
Joanna Schick ( średnia ocen 5,68), najlepsza tegoroczna absolwentka, Katarzyna Strug (5,46), Katarzyna Zielonka (5,43 ), Karolina Idzik (5,12), Agnieszka Słatyńska (5,06), Agnieszka Pocian (4,93), Ania Hajłasz (4,86) Weronika Achrem (4,81).
Od 4 do 25 maja absolwenci LO będą się zmagać z maturalnymi arkuszami. Dyrektor ZSA, Mariola Łuszczewska życzyła im świetnych wyników na egzaminach, powodzenia w rozpoczynanym właśnie przez nich dorosłym życiu oraz tego, by cokolwiek w przyszłości będą robić, robili to z zaangażowaniem i pasją.
Co roku najbardziej oczekiwaną częścią zakończenia roku szkolnego klas trzecich są niespodzianki przygotowane dla maturzystów przez młodszych kolegów i koleżanki. Tym razem były to pamiątkowe "laurki" z portretem własnym tegorocznych absolwentów ozdobione autografami wszystkich nauczycieli. Część artystyczną zakończył występ Estery Piznal, która pożegnała trzecioklasistów piosenką "Szczęśliwej drogi już czas" z repertuaru Ryszarda Rynkowskiego.
Później nastąpiły ostatnie już spotkania z wychowawcą i kolegami z klasy, a po nich rozstania i towarzyszące im obietnice odwiedzin i podtrzymywania szkolnych znajomości i przyjaźni. Czas spędzony w liceum dla tegorocznych maturzystów dobiegł już końca. Przed nimi nowe wyzwania, nowe pomysły, nowe drogi. Życzymy im wszystkim powodzenia nie tylko na maturze, ale i w dorosłym życiu.

Wspaniały recital uczennic z 1 LO

Obrazy newsów: koncert.jpgW pierwszą niedzielę wielkiej majówki  w "Jaskini Lwa Jaskiniowego" w Stroniu Śląskim odbył się premierowy koncert grupy dziewcząt pt. "Poważne – Niepoważne". Skład Zespołu: Oliwia Waleszkiewicz z Trzebieszowic, Estera Piznal ze Szczytnej, Joanna Kraski i Wiktoria Banaszek z Warszawy. Dziewczyny są nowopowstałą grupą, a ten koncert był ich pierwszym występem. Sprawczynią całego "zamieszania" jest uczennica naszej szkoły Oliwia Waleszkiewicz. Podczas koncertu można było usłyszeć takie m.in. utwory: "Chcę być kopciuszkiem" i "Szyba" z musicalu "Metro", "Boję się" – z Romeo i Julia, "Love affair"- Regina Spektor, "Ja wysiadam"- Anna Maria Jopek, "Miał być ślub"- Moniki Brodki "Księżycowa piosenka"- Vairus Manx, Sonata I. Brevala i "La cinquantaine" - aria w starym stylu, G.Marie na wiolonczeli i "Kwaty dla narcyza" Marka Holma, "River flows in you" Yiruma. Na koncert przyszło nawet sporo osób, którym występ bardzo się podobał. Utwory, znane lub mniej, które wykonywały solistki, wywoływały żywe reakcje publiczności. Wszystkie dziewczyny są lub były uczennicami szkół muzycznych, tak więc słuchacze mogli liczyć na profesjonalizm z ich strony. Koncert został ciepło przyjęty. Początek "Poważnych-niepoważnych" zaczął się bardzo pomyślnie. Czy więc możemy liczyć na więcej imprez tego typu? Czas pokaże, ale my mamy nadzieję, że dziewczęta nie "zamkną" swoich talentów na klucz i będziemy mogli ich jeszcze wiele razy posłuchać.

Wrocławskie spotkanie z kulturą

Obrazy newsów: obraz.jpg18.kwietnia licealiści (z wyjątkiem klas maturalnych, które w tym czasie ostro "zakuwały") udali się na wycieczkę do Wrocławia.  W wyśmienitych humorach wyruszyliśmy spod małej poczty we wczesnych godzinach rannych. W planach mieliśmy taki mały "dzień kultury" we Wrocławiu. Dwugodzinna podróż do stolicy Dolnego Śląska minęła bez przygód. Pierwszym punktem naszej wycieczki był  Plac Powstańców Warszawy, gdzie przywitał nas piękny i okazały, porośnięty bluszczem budynek Muzeum Narodowego.. Tam "czekały" na nas  lekcje muzealne o malarstwie niemieckim – od dzieł romantyków reprezentowanych przez prace Ludwiga Richtera, jednego z czołowych przedstawicieli późnego romantyzmu, czy dzieła Johana Christiana Dahla - norweskiego romantyka związanego z drezdeńską Akademią Sztuk Pięknych,  po realistów - tu na szczególną uwagę - zdaniem organizatorów - zasługuje Ferdinand von Rayski i jego płótno "Naganiacz" uznane za szczytowe osiągnięcie malarza.

Dość ciekawe, a na pewno inne niż te w szkolnych ławkach (siedzieliśmy na podłodze!).Obrazy newsów: galeria.jpg

Potem oczywiście wszyscy udali się do centrum handlowego "Pasaż Grunwaldzki". Czasu było dużo, bo spektakl w Teatrze Polskim był na 19, każdy zdążył na luzie zjeść obiad, zrobić zakupy. Sztuka pt. "Okno na parlament" była wystawiana na scenie kameralnej przy ul. Świdnickiej. Farsa Raya Cooneya  w reżyserii Wojciecha Pokory to sztuka pełna zabawnych dialogów, dowcipnych sytuacji, przewrotnych zwrotów akcji, która rozgrywa się w londyńskim hotelu "Westminster", w pokoju 448, którego okno wychodzi na parlament. Głównym bohaterem sztuki jest minister, który zamiast iść na posiedzenie Izby Gmin, umawia się w hotelowym pokoju ze swoją kochanką, notabene - jedną z sekretarek przywódcy opozycji. Niestety,  w "tytułowym" oknie znajdują trupa….

Polecam farsy Cooneya (np."Mayday"), to inteligenta rozrywka i bardzo dobry sposób na odstresowanie się po tygodniu wytężonej pracy! Porcja takiej rozrywki sprawiła, że w doskonałych nastrojach wróciliśmy do domu, a wizytę w teatrze zapamiętamy na długo.

Wiktoria z klasy IA

Licealiści z Alternatywnego LO lubią matematykę alternatywną!

O tym, że konkursy matematyczne mogą być ciekawe i oryginalne przekonało się niedawno dwoje uczniów kl.2B – Aleksandra Kołaczek i Paweł Mazurek.

Ola wzięła udział w ogólnopolskim Konkursie Matematycznym Origami organizowanym przez Fundację Matematyków Wrocławskich oraz Instytut Obrazy newsów: matema.jpgMatematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Podczas finału  zawodnicy mieli do wykonania np. model na podstawie diagramu, złożenie modułu na podstawie wzorca i zbudowanie z takich modułów dowolnej bryły (ew. z podaniem jej opisu matematycznego), narysowanie diagramu zadanego modułu lub prostego modelu.

Kompozycje orgiami rozwijają wyobraźnię geometryczną i wiedzę z geometrii przestrzennej, sprawności manualne i koncentrację . Poza tym to atrakcyjna forma spędzania wolnego czasutwierdzi finalistka konkursu. 

PAWEŁ jest  finalistą XVI MISTRZOSTW POLSKI W ŁAMIGŁÓWKACH, organizowanych przez Fundację Rozwoju Matematyki Rekreacyjnej ”SFINKS”, a ich celem  jest propagowanie matematyki rekreacyjnej poprzez udział w rozwiązywaniu łamigłówek i wyłonienie mistrza Polski na zawody międzynarodowe (World Puzzle Chamipionship). Mistrzostwa to doskonała okazja na sprawdzenie swoich umiejętności, szczególnie dla uzdolnionych matematycznie osób. Pierwszy etap miał charakter internetowy – był rozgrywany za pośrednictwem Internetu, potem 40 najlepszych zawodników awansowało do etapu drugiego, który był automatycznie finałem.  Etap finałowy odbył się „na żywo” w Warszawie, 21 kwietnia i polegał na rozwiązaniu 25 zadań w dwóch godzinnych turach. A zadania do łatwych nie należały, np.” W pewnym dodawaniu każdą z cyfr zastąpiono pojedynczą literą, a jednakowym literom odpowiadają jednakowe cyfry. Jaka liczba kryje się za wyrazem ZDANIE, jeśli żadna z liczb nie zaczyna się od zera i WYRAZ + WYRAZ + WYRAZ = ZDANIE?

Warto interesować się rozwiązywaniem łamigłówek, bo to rozwija zdolność logicznego myślenia – mówi Paweł. Niewątpliwie dotarcie do finału w tych mistrzostwach potwierdza wysoki poziom jego umiejętności w tym zakresie. 

Dumni z dziedzictwa

Gimnazjaliści z „Alternatywnej”

w ogólnopolskim konkursie „Dumni z dziedzictwa”

 

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie „Dumni z dziedzictwa” organizowanym przez Muzeum Łazienki królewskie w Warszawie i ENEA S.A.

Prace wykonywali etapami na warsztatach artystycznych.

Obrazy newsów: dzd003.jpgNapis „POLSKA” odpowiada na pytanie dlaczego młody człowiek jest dumny z dziedzictwa narodowego. Uczniowie uznali, że wybiorą to ,co świadczy o naszych korzeniach i potwierdza tożsamość narodową.

Litery wyrazu „POLSKA” wypełnili malunkami, rysunkami, kolażem ilustrującym odpowiedź na pytanie „Dlaczego jesteśmy dumni z dziedzictwa?”

P - Polska to kraj pełen pięknych zabytków.

O - Ogłaszamy całemu światu, że nasz hymn jest naszą dumą.

L – Lubimy nasze słowiańskie korzenie.

S - Sukcesem Polski jest organizacja Euro 2012.

K – Kochamy czytać polską literaturę.

A - Asem wśród wszystkich dzwonów kościelnych jest nasz Dzwon Zygmunta ogłaszający najważniejsze święta i uroczystości kościelne i narodowe.

 

Uwieńczeniem całego projektu było wykonanie zdjęć z  pracami na rynku w Kłodzku.

Część uczniów dla podkreślenia polskości przebrała się w barwy narodowe.

Opis projektu wraz ze zdjęciami został pozytywnie przyjęty przez organizatorów i przeszedł pomyślnie pierwszy etap konkursu!

Spośród wszystkich nadesłanych prac komisja konkursowa wybierze 5 najwyżej do dnia 30.04.br i ich twórcy zostaną zaproszeni do łazienek Królewskich na Finałowy Obiad Czwartkowy! Trzymajcie kciuki!

 

Szkolny Organizator Konkursu

Anna Olbińska

 

Na zdjęciu gimnazjaliści ZSA ze swoimi pracami.

FOTO: A.Olbińska

Wywiad z Anną Linkiewicz

Obrazy newsów: dscn.jpgPod patronatem Starosty Wałbrzyskiego Roberta Ławskiego odbyła się X edycja interdyscyplinarnego Międzypowiatowego Konkursu Być Kimś II zorganizowanego przez Zespół Szkół Nr 2 im. H. Kołłątaja w Wałbrzychu. W tegorocznej edycji udział wzięło ponad 300 gimnazjalistów klas trzecich reprezentujących pięć powiatów: wałbrzyski, kamiennogórski, dzierżoniowski, świdnicki i kłodzki. Dyplomami uhonorowano finalistów I i II stopnia, natomiast laureatom nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu wręczał Starosta Wałbrzyski .Nasza koleżanka Anna Linkiewicz z klasy 3a Alternatywnego Gimnazjum w Kłodzku została finalistką I stopnia tego Konkursu.

- Jakimi umiejętnościami musiałaś się wykazać biorąc w nim udział?

- Ogólną wiedzą z każdego przedmiotu, oraz czasem szczegółowymi informacjami, na przykład datami, w części humanistycznej.

- Zamierzasz pójść do tej szkoły?

- Złożę tam podanie, jest to moja szkoła pierwszego wyboru.

- Jakie masz zainteresowania poza szkołą?

- Spanie... ale jestem też wolontariuszem. Pomagam w realizacji imprez charytatywnych, na przykład paraolimpiady.

- Praca na rzecz niepełnosprawnych w wolnym czasie?

- Tak, to szczerzy i otwarci ludzie. Czas mija tam szybko, czuję się jakbym spędzała go z przyjaciółmi, nie uważam tego za mój obowiązek. Lubię to robić. Mogę lepiej zrozumieć to, co czują, a nawet lepiej zrozumieć siebie. Inaczej parzę dzięki nim na świat. Ta praca daje przede wszystkim radość i satysfakcję z pomocy innym.

- Niewiele jest osób w naszym wieku pomagającym bezinteresownie słabszym. Mam nadzieję, że swoją postawą zachęcisz innych młodych ludzi do podobnych działań.

 

Rozmawiała : Kasia Martuszewska z klasy III gimnazjum „a”

Sukces Angeliki Nowak

Obrazy newsów: festiwal.jpgAngelika Nowak z klasy 1 gimnazjum otrzymała wyróżnienie w finale XX Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej we Wrocławiu w kategorii solistów z gimnazjum. Angelika wykonała utwór w języku rosyjskim pt. "Zierkało". 

Jak uczennice Alternatywnego LO w Kłodzku wiosnę witały

21.03.2012r. uczennice pierwszej klasy Gabriela Nakwasińska, Klaudia Sajewicz i Estera Piznal wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Gródecką-Pietrzak oraz przedstawicielki z klasy drugiej czyli Izabela Berestecka, Natalia Łogin, Aleksandra Kołaczek i Natalia Hajdasz udały się do Zespołu Szkół Specjalnych w Kłodzku przy ul. Wyspiańskiego 2. Dla niepełnosprawnych uczniów przygotowały na ten dzień wiele zabaw i gier, aby w ciekawy sposób przywitać z nimi wiosnę.

Na początku wszyscy uczniowie zostali pomalowani tak, aby z prawdziwymi honorami pożegnać zimą. Dziewczęta razem z dziećmi wykonały dwie wspaniałe marzanny, które potem zostały wyrzucone do rzeki. Po tym obrzędzie wszyscy udali się do świetlicy szkolnej, gdzie nasze dziewczyny w znakomity sposób zorganizowały dzieciom wolny czas. Było mnóstwo wspólnych zabaw i konkursów, za które dzieci otrzymywały nagrody w postaci słodyczy.

Jedna z organizatorek podzieliła się swoimi odczuciami; "To niesamowite przeżycie uczestniczyć w takiej akcji charytatywnej. Tylko Twoja obecność, uśmiech i słowo daje tym dzieciom wiele szczęścia. Dzieci są bardzo otwarte, zainteresowane, uwielbiają się do nas przytulać i nie boją się rozmowy czy zabawy z nami. Mimo tego, że zostały tak doświadczone przez los i ich życie nie przypomina bajki ,nie są zamknięte w sobie i nie próbują się izolować. Chcą kontaktu z innymi ludźmi, chcą być postrzegane w społeczeństwie jako normalne osoby. Pobyt w tym miejscu zawsze sprawia mi wiele radości i uśmiechu".  

Był to piękny gest ze strony naszych uczennic, które mogą być przykładem dla nas, że innych ludzi nie trzeba wcale traktować z dystansem, izolować się od nich i omijać z daleka. Dziewczyny dały świetny przykład tolerancji i empatii – cech, których wielu z nas brakuje. Mam nadzieję, że będzie jeszcze wiele takich akcji. Nie bójmy się otworzyć na innych ludzi.

"Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością" - jak powiedział Jan Paweł II, uwierzmy w jego słowa!

Wiktoria, kl. 1A

57 Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Obrazy newsów: okr.jpg

57 OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI,
POEZJI ŚPIEWANEJ I TEATRU JEDNEGO AKTORA


OKR jest adresowany głównie do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Prowadzony jest w formie czterech turniejów: turniej recytatorski, turniej poezji śpiewanej, turniej teatrów jednego aktora, wywiedzione ze słowa.

Podczas tegorocznych eliminacji odnieśliśmy pełny sukces. 57 eliminacje miejskie odbyły się 7 marca w Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji. Nasza trójka uczniów spróbowała swoich sił w dwóch kategoriach. Jury w składzie J. Załucka, K. Schick i J. Półtoranos postanowiło wyróżnić i zakwalifikować do etapu rejonowego następujących uczniów z naszej szkoły:
w kategorii turniej poezji śpiewanej Jakubowi Adamczewskiemu,
w kategorii turniej recytatorski Magdalenie Niemczyk i Anicie Mycak.

30 marca również Kłodzkim Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji odbyły się eliminacje rejonowe. Werdykt zapadł w identycznym składzie jury jak wcześniejsze eliminacje. Wśród uczniów z naszego liceum wyłoniono dwóch laureatów: w kategorii turniej poezji śpiewanej Jakubowi Adamczewskiemu oraz w kategorii turniej recytatorski Anicie Mycak. Obydwoje zakwalifikowali się do wojewódzkich eliminacji OKR. Życzymy powodzenia i dalszych sukcesów !

Pracowity i ciekawy tydzień w "czternastce"

Obrazy newsów: czernastka.jpgOd ubiegłego roku Alternatywne Gimnazjum w Kłodzku jest członkiem Dolnośląskiego Stowarzyszenia na Rzecz Uzdolnionych działającego przy Zespole Szkół Nr XIV  im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. Już po raz drugi uczniowie ZSA uczestniczyli w projekcie „Otwarta Szkoła” adresowanym do uzdolnionej matematycznie młodzieży. Celem projektu jest dodatkowe kształcenie z przedmiotów matematyczno - przyrodniczych, czyli zajęcia w "czternastce" w nowoczesnych laboratoriach fizycznych, chemicznych i biologicznych. Już kilka grup uczniów wzięło udział w takich zajęciach. Oprócz przeprowadzania pomiarów i eksperymentów, uczniowie zwiedzali Uniwersytet Wrocławski, Politechnikę Wrocławską, Ossolineum i Muzeum Architektury.

A tak przedsięwzięcie ocenili sami uczniowie:

DOMINIKA, kl. 3: Jak mogę ocenić tygodniowy wyjazd do LO nr 14 we Wrocławiu? Myślę, że bardzo pozytywnie. Na pewno było to dość interesujące doświadczenie, dzięki któremu miałam okazję zobaczyć, jak wygląda nauka w laboratorium chemicznym czy biologicznym. Oprócz tego odwiedziłam kilka wrocławskich muzeów, czego na pewno nie zrobiłabym podczas indywidualnego wyjazdu. Miałam także okazję wybrać się na Uniwersytet  Wrocławski i Politechnikę. Nie zabrakło także wycieczki do kina. Wybraliśmy się na film pt. "Odrobina Nieba".

MARTA, kl. 3: Podobały mi się  lekcje bilardu, które były bardzo ciekawe. Zdobyliśmy także wiele informacji na temat gry w brydża oraz w pokera. Na terenie szkoły znajdował się basen i lodowisko, więc sądzę, że każdy znalazłby coś dla siebie. Poznałyśmy również uczniów mieszkających w internacie, dzięki temu mogłyśmy się dowiedzieć, jak  naprawdę wygląda  życie z dala od rodziny.

MARTYNA, kl. 1: Fajnie było w "czternastce", chociaż jedzenie – ohydne. Pan od fizyki dobrze  tłumaczył, super by było, gdyby uczył u nas w szkole.

MICHAŁ, kl. 1: Dużo atrakcji, pewnie na co dzień nie jest tam aż tak ciekawie. Nauczyciele bardzo się starali, więc lekcje były interesujące. Podobało mi się też na Politechnice i Uniwersytecie.

OLA, kl. 2: Podobały mi się zajęcia sportowe, bo były ciekawe.

 

(mic)

Lekcja w klimacie średniowiecza

Obrazy newsów: bractwo.jpgŚredniowiecze to fascynująca epoka! Pełna różnorodności i sprzeczności. W tamtych realiach rozgrywała się akcja powieści Henryka Sienkiewicza Krzyżacy .Średniowiecze fascynuje i dziś, a szczególnym powodzeniem cieszy się kultura rycerska. Zamki, turnieje, pojedynki, tańce...

Uczniowie II klasy gimnazjum Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku mieli możliwość lepszego poznania tych odległych czasów. Na lekcji języka polskiego, pod opieką pani Agaty Baran, zorganizowali średniowieczny pokaz mody i kultury mieszczańskiej. Stroje z epoki, muzyka i tańce to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez młodzież. Szczególnie wyróżniły się Natalia Wójcik i Dominika Zdęba, członkinie Kłodzkiego Bractwa Rycerskiego. Chętni mogli nauczyć się tańców średniowiecznych, co wcale nie było takie łatwe, lecz pod koniec zajęć wszyscy doskonale dawali sobie radę. Lekcja udała się znakomicie, a zabawa była naprawdę udana, bo kto powiedział, że nauka musi być nudna?


mademoiselle mouton

Wygenerowano w sekund: 0.11
2,733,960 unikalne wizyty