Zespół Szkół Alternatywnych

Losowy numerek dnia

Szczęśliwy numerek:

21

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN

List Minister

Edukacji Narodowej

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Dni wolne

Dni wolne od zajęć
Gimnazjum
(2018/2019)

1. 1-2 listopada;
2. 24 grud. - 1 stycz.;
3. 28 stycz. - 10 lut.;
4. 18 - 23 kwietnia;
5. 2 maja;
6. 6-10 maja;
7. 19-20 czerwca;

Liceum
(2018/2019)

1. 1-2 listopada;
2. 24 grud. - 1 stycz.;
3. 28 stycz. - 10 lut.;
4. 18 - 23 kwietnia;
5. 2 maja;
6. 6-10 maja;
7. 19-20 czerwca;

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2018 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2018 roku

Dostosowanie gimn.

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
gimnazjalnego
w 2018 roku

Instrukcja maturalna 2018

Instrukcjamaturalna 2018

Egzamin gimnazjalny

Zasady egzaminu

gimnazjalnego 2018 r.

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2018 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Egzamin gimnazjalny

Zdawalność matury

Wybierz studia

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Sprawozdania 2017

Sprawozdania zegzaminów 2017

Pajacyk

EFS


Szkoła przystąpiła do projektu Pracownie komputerowe dla szkół, edycja 2007.
Komputery współfinansowane są z EFS.

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Lodowisko

Podróż do przeszłości

Obrazy newsów: pilsudski.jpg

 

Dziś we Wrocławiu odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie "Podróż do przeszłości  - Józef Piłsudski jako niezłomny bojownik o wolność i niezawisłość Polaków". I miejsce w konkusie zajął uczeń klasy 1B naszego liceum - Leon Czerwiński za stworzenie strony internetowej o Józefie Piłsudskim. III miejsce zajęły Kornelia Hankus i Aleksandra Hytkowska, które przygotowały prezentację multimedialną.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Portal lektury.gov.pl

Obrazy newsów: lekturygovpl.jpg

 

http://lektury.gov.pl/

Wszystko, co trzeba zrobić, to odwiedzić w Internecie stronę lektury.gov.pl i wybrać z listy książkę, na której nam aktualnie zależy. Na platformie znajdzie się ponad 700 utworów – nowel, opowiadań, dramatów, wierszy, poematów czy powieści. Są wśród nich teksty obowiązkowe z programu podstawowego i rozszerzonego, jak również lektury uzupełniające – od dzieł Homera, Fredry, Mickiewicza, Norwida, Prusa czy Reymonta po Byrona, Conrada, Kiplinga, Schulza i Korczaka. Biblioteka zawiera 32% wszystkich pozycji z kanonu lektur szkolnych, zarówno tych obowiązkowych jak i uzupełniających. Dzięki portalowi daje się je wszystkie zmieścić na tablecie.

Dzięki tej inicjatywie lektury można pobierać przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.  

Stypendium Prezesa Rady Ministrów

Obrazy newsów: mareksprm.jpg

"Dziady-Noc Pierwsza"

Obrazy newsów: dziady-noc.jpg

 

16 listopada 2017 roku chętni uczniowie LO udali się na spektakl pt. "Dziady-Noc Pierwsza" wystawiany na scenie KCKSiR w ramach Festiwalu "Zderzenie Teatrów". Jest to inscenizacja dramatu Adama Mickiewicza na podstawie "Dziadów cz. IV" z elementami "Dziadów cz. II" przez zespół Teatru Wierszalin z Supraśla. Reżyserem przedstawienia jest Piotr Tomaszczuk, który odpowiedzialny był również za wykonanie partii instrumentalnej, wraz z Adrianem Jakuć-Lukaszewiczem, i odtworzenie roli Guślarza. W nastrój grozy wprowadziła nas mroczna scenografia wykonana przez Mateusza Kasprzaka. Najwięcej emocji wzbudziła we mnie gra Rafała Gąsowskiego, który odtwarzał rolę Gustawa oraz odtwórcy roli księdza Dariusza Matysa. Po przedstawieniu zapadła chwilowa cisza, po czym rozległy się gromkie brawa, owacjom nie było końca, niektórzy widzowie wyrażali uznanie na stojąco. Publiczność była zachwycona.       

Klaudia Wawryków

Dzień Dresa

Obrazy newsów: dres.jpg

 

 

Samorząd Szkolny przypomina, że 22 listopada w naszej szkole obchodzony będzie "Dzień Dresa". Z tej okazji wszyscy przebrani w dres (kompletny) uczniowie otrzymają "Dzień bez odpytywania" (na zasadach takich samych jak "szczęśliwy numerek"). Mamy nadzieję, że będzie wesoło, zabawnie i na luzie, a grono Dresów nie zawiedzie.

Świat Brunona Schultza

 

Obrazy newsów: schultz.jpg
Spektakl pt. "Świat Brunona Schulza" został zrealizowany przez Narodowy Teatr Edukacji imienia Adama Mickiewicza we Wrocławiu i wystawiony w KCKSiR.
Sztuka w reżyserii Marka Lisa-Orłowskiego inspirowana była dwoma cyklami opowiadań Brunona Schulza - "Sklepami cynamonowymi" oraz "Sanatorium pod klepsydrą". Ukazywała ona historię Józefa, młodego mężczyzny oraz jego ojca, którego syn postanowił odwiedzić w (specyficznym, jak przystało na świat Schulza) sanatorium, a może nawet i w zakładzie dla obłąkanych. Podczas wizyty Józef poznaje, na pozór najzwyklejszych, pracowników ośrodka - doktora oraz siostrę zakonną.
Odnalezienie ojca pozwala bohaterom odbyć fantastyczną podróż w przeszłość, przenoszącą Józefa do różnych miejsc i okresów jego życia.
Wszystkim scenom towarzyszy bogata oprawa dźwiękowa i świetlna. Na uznanie zasługują również autorzy kostiumów, stylizowanych na okres, w którym Bruno Schultz żył i tworzył. Realizatorzy spektaklu zadbali w ten sposób o odzwierciedlenie atmosfery, którą sam autor potrafił stworzyć na kartach swoich opowiadań.
W mojej opinii tytuł spektaklu jest trafny. Widzowie nie powinni oczekiwać wiernego realizowania fabuły obu utworów, którymi inspirowana była sztuka, lecz dostrzec zbudowanie na scenie świata na podobieństwo tego, opisywanego przez Brunona Schulza. 
Aleksandra Majcher

Podróż do przeszłości

Obrazy newsów: piosenka.jpg

 

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom Konkursu!

I miejsce - Leon Czerwiński - Alternatywne Liceum Ogólnokształcące w Kłodzku

II miejsce - Patryk Piontek i Jakub Sztenc - Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych we Wrocławiu

III miejsce - Kornelia Hankus i Aleksandra Hytkowska - Alternatywne Liceum Ogólnokształcące w Kłodzku

Król Edyp

Obrazy newsów: edyp.jpg

 

25 października br. klasy pierwsze liceum o godzinie 11.00 udały się do Kłodzkiego Centrum Kultury Sportu i Rekreacji na spektakl teatralny pt. "Król Edyp". Przedstawienie, w reżyserii Jarosława Szweca i z udziałem aktorów Teatru Ludowego z Krakowa, przygotowane zostało na podstawie tragedii Sofoklesa.

 
Spektakl pozostał do końca wierny dziełu antycznego pisarza. Widzowie przez cały czas słyszeli wersety "Króla Edypa". Wyjątek stanowiła scena miłosna - rozmowy Edypa z Jokastą, którego to momentu darmo możemy szukać w książce.
Scenografię stanowiła biała kolumna wraz z opartą o nią tarczą. Stroje również były skromne. Szczególnie kostium Kreona nie prezentował się najlepiej, przypominając bardziej odzienie średniowiecznego rycerza niż członka rodziny królewskiej ze starożytnych Teb. Muzyka  nie oddawała w pełni nastroju dramatu, była jedynie koniecznym uzupełnieniem przedstawienia. Ważną rolę pełniły światła - bohaterowie byli raz pogrążeni w mroku, raz oświetleni różnymi kolorami. Na wstępie zagrał również symbolizujący zapewne kadzidła dym, którego maskujące, białe kłęby były dobrym pomysłem wprowadzenia widza w akcję.
 
W opinii ogółu najlepszym aktorem okazał się Zbigniew Samograjnicki w roli Tyrezjasza. Doskonale przedstawił wróżbitę i dzięki temu widzowie właściwie odebrali scenę rozmowy starca z Edypem. Sądzę, że na pochwałę zasługuje też Anna Warchoł, która ujęła mnie swoją interpretacją monologu drugiego posłańca z Koryntu.
 
Pomimo skromności  przedstawienia,  widz mógł poczuć podniosłą atmosferę greckiego teatru. Nie trzeba było scenografii, strojów czy muzyki, by przenieść się do starożytności i zasiąść na teatronie. Pomogli  w tym najbardziej aktorzy, przed których grą chylę czoła. Przeżyłam swój katharsis.
 
Maja Stasyszyn
kl. I B LO

Twój Vincent

Obrazy newsów: warcze.jpg

Historia Vincenta Van Gogha jest znana nawet osobom niezainteresowanym sztuką. Jego burzliwe życie i niezwykłe dzieła są przedmiotami wielu dyskusji, a także inspirują licznych artystów. Film "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugha Welchmana jest niezmiernie oryginalną próbą zmierzenia się zarówno ze stylem jego malarstwa, jak i tajemnicami, dotyczącymi jego biografii.

Nie sposób nie docenić technicznej strony filmu, którego proces powstawania był wyjątkowo żmudny i czasochłonny. Artyści, którzy pracowali nad animacją, wykonali ponad 65 tysięcy rysunków inspirowanych malarstwem Van Gogha. Efekt robi ogromne wrażenie- obrazy malarza zdają się dosłownie ożywać na ekranie.

Przez pierwsze minuty seansu zachwyt nad animacją całkowicie przysłania inne aspekty dzieła. Reżyserzy widocznie zdawali sobie sprawę z wrażenia, jakie film wywrze na widzach, dlatego rzeczywista  akcja rozpoczyna się po 10 minutach, kiedy widownia przywyka do obrazu i może w pełni docenić całość tego, co "Twój Vincent" ma do zaoferowania.

A oprócz oszałamiającej strony technicznej, warto zwrócić  uwagę na interesujący rozwój akcji. Twórcy filmu zdecydowali się przedstawić życie Van Gogha pośrednio, poprzez rozmowy głównego bohatera ze znajomymi malarza, rok po śmierci Vincenta. Reżyserzy nie starają się rozwiązać zagadek, w które obfituje biografia artysty, zamiast tego zmuszają widza do refleksji i samodzielnego myślenia. W końcu, podobnie jak główny bohater, nigdy nie zrozumiemy postaci Vincenta Van Gogha i, tak samo, jak bohaterowie dzieła, jesteśmy skazani na domysły i przypuszczenia.

Pomiędzy właściwą fabułą, film zadaje uniwersalne pytania. Czy jesteśmy w stanie zrozumieć artystów? Czy artysta jest skazany na samotność? Van Gogh zmarł nie wiedząc, jak jego dzieła wpłyną, na następne pokolenia malarzy, za swojego życia sprzedając tylko jeden obraz. Historia przedstawiona w „Twoim Vincencie” zdaje się więc przekazywać dosyć smutną prawdę, o tym, że ludzie zauważają i doceniają innych, kiedy jest już dla nich za późno.

j.b.

Debata o Unii Europejskiej

Obrazy newsów: debata.jpg

 

Zespół uczniów Alternatywnego Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku w składzie Jakub Komorowski, Daniel Jaźwiecki, Andrzej Puć, Karolina Szczepanik i Wiktoria Tracz wzięła udział w debacie o Unii Europejskiej w 60 rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. Celem debaty było spotkanie i dyskusja młodych ludzi o przyszłości Unii Europejskiej. Dyskusje toczyły się przy 5 "stolikach" – Mobilność i migracje, Zaufanie obywateli, Edukacja, Zatrudnienie, Gospodarka.

Wygenerowano w sekund: 0.16
1,869,195 unikalne wizyty