Zespół Szkół Alternatywnych

Facebook

Telefon

Dyrektor szkoły

Pedagog

Numer konta

Numer konta
60 1020 5112 0000 7002 0054 7224

Wymagania

Wymaganiamaturalne 2021

Dni wolne

Dni wolne od zajęć:
14 X
1 XI
11-12 XI
23 XII - 31 XII
16 I
31 I - 13 II
14-19 IV
1-3 V
4-6 V
9 V
16-17 VI
23 VI

Projekt Łazik


Projekt Łazik Księżycowy
SZKOŁA w działaniu

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Procedury bezp.

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
BezpiecznaSzkoła

MEN

List DolnośląskiegoKuratora Oświaty

Projekt UE

PROJEKT'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Szkoła w działaniu

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2021 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2021 roku

Instrukcja maturalna

Instrukcjamaturalna 2021

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2021 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Zdawalność matury

Wybierz studia

Pajacyk

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Młodzieżowa Rada Powiatu Kłodzkiego

Obrazy newsów: mpooz.jpg

 

Uczniowie klas 3A i 3B Alternatywnego LO - Michał Dudek, Michał Lekan, Wojtek Dutczak i Kacper Grygiel uczestniczyli w konsultacjach dotyczących powołania Młodzieżowej Rady Powiatu Kłodzkiego. Spotkanie odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kłodzku. W trakcie spotkania odbyła się dyskusja nad zaproponowanym projektem statutu przyszłej rady. Młodzi uczestnicy spotkania zgłaszali swoje konkretne uwagi oraz propozycje co do zasad funkcjonowania przyszłej rady.

Instrukcja maturalna

Pożegnanie absolwentów

 

W piątek 29. kwietnia odbyła się w szkole uroczystość pożegnania tegorocznych Maturzystów.  Tytuł Absolwenta Roku 2022 (najwyższa średnia ocen- 5.71 i wzorowe zachowanie) otrzymała Konstancja Lechocińska z kl. 3Ag, która jest również beneficjentką Stypendium Prezesa Rady Ministrów.  Ponad 40 % uczniów ukończyło szkołę z wyróżnieniem! Z kl. 3Ag, oprócz Konstancji, są to: Roksana Majewska, Victoria Fresneau, Emilia Jakubowska, Paulina Cyraniuk, Gabriela Kozłowska, Oliwia Mirta, Michał Wdowiak, Oliwier Zimnik;  z kl. 3Bg – Zofia Kuriata, Marta Zimoch, Maria Niemczycka, Amelia Achrem, Sylwia Terlecka, Wojciech Czechowski, Łukasz Per, Błażej Niepokulczycki, Klaudia Raczyńska. Gratulujemy i życzymy połamania piór na maturze!

 

>>Więcej zdjęć...<<

Wokół Konstytucji 3 Maja 1791

W dniu 28 kwietnia 2022 r. o godz. 10:00 w Sali Tradycji Wojskowej Akademii Technicznejprzy ul. gen. Kaliskiego 25 A rozpocznie się impreza edukacyjno-patriotyczna „Wokół Konstytucji 3 Maja”. Przedsięwzięcie będzie miało formę quizu online, w którym może wziąć udział jednocześnie 2000 uczestników w całej Polsce zarówno obecnych w Sali jak też będących w każdym innym miejscu w kraju poprzez połączenie za pomocą smartfonu i obserwowanie imprezy na stronie https://youtu.be/EK6h_8dGTPk

W czasie quizu będąmiały miejsce występy artystyczne z udziałem orkiestry wojskowej i zaproszonych solistów. Prosimy tam gdzie to możliwe o wyświetlenie projekcji z imprezy na ekranach lub tablicach multimedialnych, tak by ułatwić udział w quizie bezpośrednio wszystkim uczniom z zespołu klasowego. Do udziału zapraszamy wszystkich chętnych prosząc jednocześnie Państwa Dyrektorów o umożliwienie uczestnictwa jak najszerszej grupie osób. Event organizują Departamenty Szkolnictwa Wojskowego oraz Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON oraz Wojskowa Akademia Techniczna i Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne.

Honorowy Patronat nad imprezą objął Pan Mariusz Błaszczak Minister Obrony Narodowej. Autorem pytań jest Krzysztof Szewczyk Z-ca Dyrektora Departamentu Szkolnictwa Wojskowego, członek Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Gospodarzami miejsca będą Rektor Wojskowej Akademii Technicznej płk prof. dr hab. Inż. Przemysław Wachulak oraz Pani Ewa Kasprzyk Dyrektor Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego.

Zwycięzcy otrzymają atrakcyjne nagrody.

 

W załączniku instrukcja logowania i regulamin.

WOS w pigułce

Szanowni Państwo,

w imieniu Uniwersytetu Warszawskiego chciałabym poinformować o nowej edycji darmowego kursu maturalnego "WOS w pigułce". 

Dziesięć nowych wykładów o wyselekcjonowanej tematyce, będzie można obejrzeć za darmo w serwisie YouTube. Wykłady zostały przygotowane przez profesorów i wykładowców z dużym doświadczeniem. Wybrane tematy związane z systemami politycznymi, społeczeństwem, migracją, integracją europejską, prawem czy terroryzmem, z pewnością będą świetną formą powtórki i utrwalenia wiedzy przed zbliżającą się maturą.


Link do kanału YouTube, gdzie dostępne są wykłady: www.youtube.pl/c/wnpismuw

Quiz Polski wysiłek zbrojny w Wielkiej Wojnie

Szanowni Państwo,

w imieniu Pana Romana Kowalczyka Dolnośląskiego Kuratora Oświaty oraz Pani naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN we Wrocławiu dr Katarzyny Pawlak-Weiss, przesyłam zaproszenie do wzięcia udziału w quizie historycznym online IPN Wrocław "Polski wysiłek zbrojny w Wielkiej Wojnie".
Quiz będzie poświęcony historii polskich wojsk tworzonych w latach 1914–1918: Legionów Polskich, Armii Polskiej we Francji oraz polskich korpusów na Wschodzie. W założeniu autorów może on stanowić powtórzenie materiału dla uczniów szkół średnich, przygotowujących się do matury z historii.
Konkurs rozpocznie się w czwartek 28 kwietnia o godz. 17.00, a skończy w piątek 29 kwietnia o godz. 22.00. Aby wziąć w nim udział, wystarczy odwiedzić profil Oddziału IPN we Wrocławiu w portalu Facebook (https://pl-pl.facebook.com/ipnwroclaw/) i otworzyć odpowiedni link.
Zwycięzcy otrzymają nagrody - m.in. książki, edukacyjne gry planszowe i broszury historyczne.

Z poważaniem,
dr Piotr Ruciński
starszy inspektor
Instytut Pamięci Narodowej – KŚZpNP

Wielkanoc 2022

Obrazy newsów: wielkanoc.jpg

 

Niech w czas Święta Paschy w Waszych sercach,

rodzinach i domach zagoszczą radość, spokój

i wielka nadzieja płynąca z  odradzającego się życia.

Gratulacje!

 

Zosia Kuriata z kl. 3Bg została laureatką, a Konstancja Lechocińska z kl. 3Ag – finalistką XVIII Otwartego Konkursu Fizycznego zorganizowanego przez X LO we Wrocławiu, Politechnikę Wrocławską oraz Uniwersytet Wrocławski, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Gratulujemy!

http://www.lo10.wroc.pl/2022/04/13/final-xviii-edycji-otwartego-miedzyszkolnego-konkursu-fizycznego-im-bozeny-koronkiewicz-2022/

 

>> Galeria zdjęć<<

Mayday 3

Obrazy newsów: mayday3.jpg

 

24 marca 2022 roku klasy 3AB obejrzały przedpremierowy spektakl „Mayday 3 - Bigamistka” w reżyserii Marcina Sławińskiego we Wrocławskim Teatrze Komedia. Autorem sztuki jest Ray Cooney, na język polski przełożyła ją Elżbieta Woźniak.

 

Wiadomo od czasów narodzin komedii, czyli od starożytności, że przedstawienia oparte na nich miały przynosić śmiech i rozrywkę widzom. Autorzy poruszali w nich problemy społeczne związane m.in. z funkcjonowaniem rodziny, państwa. Twórców nie obowiązywała zasada decorum, stosowali potocyzmy i obscenizmy ( wstęp mieli tylko mężczyźni).

Można  zaryzykować stwierdzenie, że twórcy “Mayday Bigamistka” kontynuują założenia gatunku – użyli bowiem charakterystycznych dla tego rodzaju środków wyrazu. Widoczna była parodia, ironia i nieodzowna dziś groteska – absurd gonił absurd. Wiele scen rozśmieszało widownię. Zapewne to zasługa języka i gry aktorskiej.

 

Przedstawienie było zamianą ról w odniesieniu do Mayday 1, tu - żona miała dwóch mężów.

Sztuka opowiadała o losach pani Smith, która wiodła podwójne życie wraz ze swoimi dwoma mężami, którzy nie mieli pojęcia o swoim istnieniu. Dzięki temu, że bohaterka była taksówkarką, mogła swobodnie żyć w dwóch mieszkaniach, nie wzbudzając przy tym niczyich podejrzeń. Jej problemy zaczęły się w momencie wypadku, w którym brała udział. Kiedy do sprawy włączyła się londyńska policja, było wiadome, że nic już nie będzie tak jak kiedyś.

 

Rekwizyty wskazują, że akcja komedii dzieje się w latach 70. XX wieku (telefony na kabel, tapety). Jednocześnie mogą być symbolem poczucia humoru, którym posługiwali się twórcy scenariusza.

Spektakl wzbudzał śmiech, tak istotny w życiu każdego człowieka. Aktorzy operowali poczuciem humoru, który umiejętnie rozśmieszał widownię, ale nie trafiał do wszystkich. Komizm sytuacyjny zdecydowanie częściej doprowadzał salę do śmiechu niż dialogi.

Oglądany przez nas spektakl nie był swoją finalną wersją, widownia kształtowała przyszłość gry aktorskiej i ogólnego obrazu przedstawienia. Śmiech odbiorców z konkretnych scen oznaczał, że znajdą się one w finale, natomiast te nie wywołujące aprobaty- zostaną dopracowane bądź zmienione. O czym przed spektaklem poinformował widzów reżyser.

 

Uwagami na temat przedstawienia podzielili się: Julia Cebulak, Nikodem Bujny

 

Spektakl Mayday 3: Bigamistka jest kontynuacją poprzednich części spektaklu opowiadających w humorystyczny sposób o poligamii. Mayday 3 różni się jednak znacząco od poprzednich części, chociaż akcja dzieje się również w latach 70. XX wieku. Niejaka Jackie Smith jest taksówkarką. Posiada jednak dwóch mężów. Jeden z nich jest łagodny, spokojny oraz konserwatywny. Drugi- pełen temperamentu i pewności siebie. Na pozór może się zdawać, iż kobieta ma dość uporządkowane życie. Jednak niefortunny wypadek sprawia, że wszystko ulega zmianie. Jackie Smith musi wymyślać kolejne kłamstwa. Pomaga jej przy tym charyzmatyczna przyjaciółka.

Spektakl jest typową komedią. Przedstawia też w groteskowy sposób zachowania bohaterów oraz zdradę pani Smith. Ale spłyca znacznie problem, jakim jest bigamia.

Niewątpliwie obsada aktorska przypadła widzom do gustu, co okazali gromkimi brawami. Aktorki odtwarzające role Jackie Smith oraz jej przyjaciółki umiejętnie przedstawiły charakter odgrywanych bohaterek. W ich wykonaniu osobowości postaci były mocno przerysowane, co w pozytywnym aspekcie hiperbolizowało ich zachowanie.

Wielu nie aprobuje oglądania komedii w obecnej sytuacji. Ale w swojej Poetyce Arystoteles pisze, że także oglądając komedie człowiek doznaje oczyszczenia. Bohater komedii posiada bowiem wady, które zagrażają nie tylko jemu, lecz także społeczeństwu. Jest to samo z siebie nawoływaniem do zmiany. Zdemaskowane zło okazuje się bezsilne wobec dobra (jest brakiem dobra) i banalne, a to budzi śmiech. Śmiech jest spontanicznym wyrazem afirmacji dobra i zarazem manifestacją racjonalności świata.

W spektaklu Mayday 3: Bigamistka głównym celem jednak było rozśmieszenie widza, ale to nie znaczy, że należy bagatelizować niezgodną także z normami prawnymi poligamię.        

 

Zuzanna Doskoczyl

Sejm Dzieci i Młodzieży

Obrazy newsów: sdim.jpg

 

Do 1 kwietnia trwa rejestracja zespołów biorących udział procedurze wyłaniania uczestników XXVIII sesji XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Rejestracji należy dokonywać poprzez stronę https://www.sdim.edu.pl/user/register

 

Fragment  Regulaminu:

  1. Do udziału w sesji mogą zgłaszać się dwuosobowe zespoły uczniowskie, zwane dalej „zespołem”. Zgłoszenia i prace indywidualnych uczestników nie będą brane pod uwagę w rekrutacji do sesji.

  2. W sesji mogą brać udział wyłącznie uczniowie, którzy w dniu rozpoczęcia rekrutacji do sesji (1 marca 2022 r.) mają ukończone 13 lat i jednocześnie w dniu posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży (1 czerwca 2022 r.) nie będą mieli ukończonych 18 lat oraz nie byli uczestnikami poprzednich sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. 

  3. Zespół musi składać się z uczniów tej samej szkoły lub zespołu szkół.

  4. W sesji może brać udział dowolna liczba zespołów z jednej szkoły lub zespołu szkół. 

  5. Zgłoszenie do procesu rekrutacji następuje poprzez rejestrację zespołu na stronie internetowej SDiM (sdim.edu.pl) od dnia 1 marca 2022 r. od godziny 13:00 do dnia 1 kwietnia 2022 r. do godziny 15:00 za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego.

 

Pełny Regulamin

Gratulacje!

Obrazy newsów: mip.jpg

 

"Przez Sybir do Niepodległej" to motto tegorocznego finału V Dolnośląskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Sybirackiej "Wiersze ojców naszych", który odbył się 16 marca w Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Laureatką w kategorii szkół ponadpodstawowych została Ania Miszkiewicz z klasy 1A. Gratulujemy!

 

https://www.pamiecsybiru.wroclaw.pl/index.php?spid=46

Wygenerowano w sekund: 0.02
4,275,422 unikalne wizyty