Zespół Szkół Alternatywnych

Losowy numerek dnia

Dziś przecież Niedziela - dzień wolny od szkoły

MEN

List Minister

Edukacji Narodowej

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Dni wolne

Dni wolne od zajęć
Gimnazjum
(2017/2018)

1. 1 listopada;
2. 23 grud. - 1 stycz.;
3. 13 - 28 stycznia;
4. 29 mar. - 3 kwie.;
5. 18 - 20 kwietnia.;
6. 30 kwietnia;
7. 2 maja;
8. 4 maja;
9. 7-8 maja;
10. 31 maja;
11. 1 czerwca;

Liceum
(2017/2018)

1. 1 listopada;
2. 23 grud. - 1 stycz.;
3. 13 - 28 stycznia;
4. 29 mar. - 3 kwie.;
5. 30 kwietnia;
6. 2 maja;
7. 4 maja;
8. 7-8 maja;
9. 31 maja;
10. 1 czerwca;

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2017 roku

Sprawozdania 2017

Sprawozdania zegzaminów 2017

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2017 roku

Dostosowanie gimn.

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
gimnazjalnego
w 2017 roku

Egzamin gimnazjalny

Zdawalność matury

Wybierz studia

Instrukcja maturalna 2017

Instrukcjamaturalna 2017

Egzamin gimnazjalny

Zasady egzaminu

gimnazjalnego 2017

Matura 2017

Informacje o zasadachmatur w 2017 roku

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Pajacyk

EFS


Szkoła przystąpiła do projektu Pracownie komputerowe dla szkół, edycja 2007.
Komputery współfinansowane są z EFS.

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

"Makbet" -reżyseria Agata Duda-Gracz - Teatr Capitol

Obrazy newsów: makbet.jpg

 


Niewątpliwie jest to spektakl krwawy, przepełniony mrocznością, obnażający w bardzo artystyczny sposób okrucieństwo i zło, dlatego przeznaczony dla widzów od 18 lat.  Scenografia, której w zasadzie brak, gra świateł, MUZYKA, specjalnie podnoszona platforma za sceną zalana krwią zasługują na wielkie brawa. Kostiumy bohaterów powodują u odbiorcy poczucie, iż krwawa rzeź nie ma końca. Spektakl mocno działa na widzów, nie tylko na ich wrażenia estetyczne, ale przede wszystkim na psychikę. Krew, szaleństwo, niegodziwości, zło i okrucieństwo oraz liczne gwałty ukazują dążenia do eskalacji barbarzyństwa. O czym mogły się przekonać klasy 3 LO 12 października na pokazie przed uroczystą premierą.

Na brawa, przede wszystkim, zasługują aktorki, które w bardzo realistyczny sposób odgrywały sceny, jakże brutalnej, napaści seksualnej. Symbolika samego tytułowego bohatera jest również bardzo ciekawa. Makbet tkwiący w swym marazmie, pozbawiony sił, praktycznie cały spektakl tkwi nieruchomo w podświetlonym kwadracie. Może to symbol jego bezsilności wobec tego, co uruchomił on sam.

Pierwszy akt robi ogromne wrażenie, piękny soundtrack i jeszcze piękniejszy śpiew Emose Uhunmwangho, ogólny artyzm są naprawdę godne podziwu. Do gry aktorskiej również nie można mieć zastrzeżen, oczywiście z małymi wyjątkami. Trochę rozczarowuje  Magdalena Kumorek w roli Lady Makbet, ale i ona ma swoje momenty, które wprowadzają widza w podziw. Świetna gra aktorska Artura Caturina wcielającego się w rolę Malcolma, któremu pomaga sama interpretacja tej postaci przez reżyserkę, jest bardzo intrygująca. Cudowne, dynamiczne przenikanie się scen i scenografii oraz symbolika w niektórych scenach zasługują na ocenę bardzo dobrą. Jedyne moje zastrzeżenie  do aktu pierwszego dotyczy chwili zabójstwa króla. Po brutalnej scenie gwałtu oczekujemy dorównującej jej  sceny pozbawienia życia króla, niestety, moment ten nie został dobrze  przedstawiony. Ciekawym rozwiązaniem jest postać Hekate, tu-czarny anioł, pozostaje w tle przez cały czas trwania spektaklu.

Zupełnie niepotrzebne w tej sztuce i być może psujące cały nastrój, jaki budował świetny akt pierwszy, jest  to co po antrakcie-drugi akt nie dorównuje pierwszemu, większa jego część jest po prostu nudna, a niektóre dialogi marne. Cały spektakl trwa 3,5 godziny, długo, dlatego nawet podczas najciekawszej sztuki widz może być trochę zmęczony.

Jednak cały ten spektakl to niewątpliwie mistrzowski pokaz kreatywnej wyobraźni jego twórców. Maja Kleszcz i Wojciech Krzak stworzyli piękny muzyczny pejzaż a Duda-Gracz świetną przestrzeń sceniczną, która pozbawiona jest scenografii, jednak tę „pustkę” wypełniają światła, wręcz obrazy stworzone przez operatorów światła oraz krwawe kostiumy bohaterów.

Nie mam wątpliwości, że tę sztukę warto zobaczyć, nie jest perfekcyjna, ale na pewno bardzo dobra. Zrobi wrażenie przede wszystkim na osobach ceniących sobie wysokie wrażenia artystyczne, co jest głównym atutem tego spektaklu. W widzach pozostawia uczucie refleksji, które jeszcze bardziej potęguje zakończenie. Aktorzy nie schodzą z pochyłej platformy by się ukłonić, pozostają leżąc - tam oraz w proscenium -tworząc mogiłę.

                                                                                                       

Irena Grygiel

Byliśmy w kinie 

"Botoks" to film Patryka Vegi, reżysera "PitBulla", znanego z filmów o nikłej delikatności. Główne role w ostatnim, którego premiera była 29 września (i właśnie wtedy ten film oglądaliśmy), zagrały Olga Bołądź i Agnieszka Dygant.

Pod względem technicznym ta produkcja przypomina wcześniejsze filmy reżysera (co można było dostrzec już na samych plakatach). Niestety muzyka - rytmiczne dudnienie powodowała niekiedy wśród widzów nawet omdlenia.
Akcję filmu oparto na losach kobiet pracujących w szpitalach, ratownictwie medycznym i koncernach farmaceutycznych. Jak można się było spodziewać, produkcja zawierała wiele scen drastycznych. Dzieło Vegi rozpoczyna seria scen ukazująca różne oblicza patologii polskiej służby zdrowia. Centralnymi problemami dzieła są: stosunek do życia człowieka przed narodzinami, znieczulicy, korupcji i moralnego zepsucia lekarzy (także w kontekście zachodnich koncernów sprzyjających temu zjawisku). Poniekąd dzięki temu, że zabrakło  delikatności w ukazywaniu m.in. w kwestii aborcji i degeneracji osób biorących w niej udział, wymowa filmu jest szczególnie mocna.
Mimo, że po filmie w umyśle pozostają głównie przerysowane i drastyczne sceny, wymienione wyżej kwestie nie giną. Moim zdaniem w wielu aspektach film jest bardzo przejaskrawiony, dlatego nie polecam go osobom estetycznie wrażliwym,  ale szukający mocnych wrażeń  nie powinni być rozczarowani.
                                                                                                          
Tomasz Ściepuro

Cała Polska czyta dzieciom

Obrazy newsów: czyta1.jpg

 

18 października, w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, uczniowie Alternatywnego Liceum – Liwia Markisz i Michał Hajduk odwiedzili przedszkole nr 1, by przeczytać dzieciom bajki w języku angielskim. Liwia przedstawiła historyjkę pt:"Christine's cornflakes" Michał natomiast przeczytał "The race". Maluchy słuchały naszych uczniów z ogromnym zainteresowaniem. Mimo, że bajki nie były po polsku, dzieci nie miały żadnych problemów ze zrozumieniem treści i odpowiedzią na pytania.
Mamy nadzieję, że takich akcji będzie więcej, zawsze z chęcią będziemy brać w nich udział.

Wycieczka klas 2 liceum

Obrazy newsów: kordian.jpg

 

5 października 2017 roku  uczniowie klas 2. LO wybrali się do Wrocławia, by  uczestniczyć w lekcji w  Muzeum „Pana Tadeusza” oraz  by obejrzeć spektakl "Kordian, czyli panoptikum strachów polskich" w Teatrze Polskim.

Przejazd autobusem z Kłodzka do Wrocławia minął w spokojnej atmosferze, pewnie ze względu na bardzo poranne godziny.
Muzeum znajduje  się na wrocławskim rynku. W galerii przywitała nas przewodniczka, po czym w  dwóch grupach rozpoczęliśmy lekcję na temat „Los romantyka”. Jej części odbywały w kolejnych salach. W pierwszej, słuchając informacji związanych z tematem, mogliśmy podziwiać hebanową szkatułę ozdobioną płaskorzeźbami rytowanymi w kości słoniowej, która została wykonana w 1873 roku przez Józefa Brzostowskiego, specjalnie do przechowania rękopisu "Pana Tadeusza". Na jej ściankach znajdują się reliefy przedstawiające sceny z poematu (Polonez, Koncert Wojskiego, Bitwa, Grzybobranie). W następnej sali poznaliśmy życiorys twórcy epopei-Adama Mickiewicza. Muszę przyznać, że Pani  przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadała o jego życiu. Mogliśmy również obejrzeć wiele obrazów z epoki romantyzmu oraz posłuchać muzyki z XVIII wieku, by potem, korzystając z nowoczesnych urządzeń,  rozwiązać  zadania związane z autorem epopei. W ostatniej części lekcji, w specjalnej pracowni, mogliśmy poczuć się jak prawdziwi pisarze  z epoki romantyzmu, dostaliśmy kartki, gęsie pióra, stalówki i tusze. Mogliśmy się przekonać, że napisanie swojego imienia za ich pomocą - bez zrobienia plam z tuszu - nie jest takie proste. Kartki mogliśmy zabrać do domu, co jest wspaniałą pamiątką.
Największą atrakcją była dla nas możliwość zobaczenia cennego,  przede wszystkim pod względem emocjonalnym dla Polaków, oryginału rękopisu "Pana Tadeusza". Mieliśmy niebywałe szczęście, bo jest on wystawiany tylko przez ok. dwa miesiące.
Po lekcji w muzeum, która  była dobrym wstępem do kolejnego duchowego przeżycia, czyli spektaklu, wybraliśmy się na ucztę dla ciała, czyli obiad w restauracjach na wrocławskim rynku. Najedzeni i szczęśliwi ruszyliśmy w stronę Teatru Polskiego przy ulicy Gabrieli Zapolskiej. W sali od razu moją uwagę przykuły rekwizyty i dekoracje znajdujące się na scenie. Punktualnie o trzynastej zaczęło się przedstawienie.
Rola młodego Kordiana odgrywana przez Błażeja Michalskiego była moim zdaniem doskonale odegrana. Idealnie wcielił się w romantycznego fantastę, marzyciela i idealistę. Stary Kordian był grany przez dyrektora Teatru Polskiego - Cezarego Morawskiego. Ich role przeplatały się, występowali na scenie równocześnie. Świetne dialogi, pochodzące z oryginału, zawdzięczamy Adamowi Sroce, który odpowiadał za cały spektakl i w mistrzowski sposób połączył ze sobą wszystkie sceny tak, aby były zrozumiałe dla publiczności. Kostiumy przygotowała Sylwia Kochaniec, były one idealnie dobrane,  ponieważ odzwierciedlały charakter postaci, co potwierdza choćby kostium Wioletty, włoskiej kochanki Kordiana, jej błyszczące stroje były oznaką  jej przywiązania do rzeczy materialnych.
W całym spektaklu nie podobało mi się jednak zastąpienie postaci biskupa oraz króla kukłami. Ich wykonanie wyglądało, moim zdaniem, na nieeleganckie, niepasujące do sztuki.
Światła fenomenalnie oddawały sytuację na scenie.
Przedstawienie zawierało wiele najważniejszych scen z książki Słowackiego, niestety tak samo dużo zostało pominiętych. Dla kogoś, kto nie zna jeszcze dramatu J.Slowackiego, zrozumienie sztuki może stanowić nie lada wyzwanie, jednak jak najbardziej polecam obejrzenie spektaklu. Zachęcam jednak do wcześniejszego zapoznania się z lekturą, co pozwoli  także na jej oglądanie z pewnym dystansem.
        
 
Aleksandra Nocek 2a

Cała Polska czyta dzieciom

Obrazy newsów: czyta.jpg

 

Drugiego października, w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, uczennice Alternatywnego Liceum – Zuzia Suchecka i Julia Fiszer udały się do  przedszkola nr 1, by czytać dzieciom bajki. Maluchy początkowo były nieco nieśmiałe, ale wkrótce wszelkie bariery zostały przełamane  i można było zacząć wspólną zabawę. Grupa maluchów otoczyła dziewczęta, które czytały im bajki. Wśród lektur zaplanowanych na to niezwykłe spotkanie, były m.in.: „Lokomotywa” autorstwa Juliana Tuwima i "Entliczek – pentliczek" Jana Brzechwy. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały wszystkich bajek, a pod koniec spotkania cała grupa zaśpiewała dla swoich gości przygotowane piosenki. Następnie przyszedł czas na małą niespodziankę, dzieci dostały cukierki, aby jeszcze milej wspominać czas spędzony z uczennicami ZSA.
Mamy nadzieję, że to dopiero początek współpracy, serdecznie zapraszamy wszystkich kolegów i koleżanki do udziału w tej akcji i  do odwiedzin u naszych małych sąsiadów.
 

 

Zuzanna Suchecka, klasa I a

Wyjazd do Wrocławia klas 1

Obrazy newsów: dfn17.jpg

Dnia 27 września 2017 roku klasy Ia. oraz Ib. pod opieką opiekunów: Zofii Grodzickiej, Anny Iwańczyk oraz Zbigniewa Czyszczonia udały się na wyjazd edukacyjny do Wrocławia.
Uczniowie naszego liceum wzięli udział w wykładzie przeprowadzonym przez antropologa, Pawła Dąbrowskiego na Wydziale Lekarskim Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego. 
Temat wykładu - "Dlaczego chorują kręgosłupy, stopy i kolana, czyli ludzkie kłopoty z sylwetką" - pochłonął młodzież na czas półtorej godziny.
Klasy, pełne zapału i zainteresowania brały czynny udział w zajęciach, zgłaszając wszelkie spostrzeżenia, biorąc udział w przedstawianiu odpowiedzi na niektóre z postawionych pytań.
Poza częścią naukową, uczestnicy wycieczki spędzili miły czas w swoim gronie oraz powrócili z wyjazdu pełni pozytywnej energii. 
 
Uczennica klasy Ia. - Weronika Dobrzyniecka

Kolejny sukces chemików z Alternatywnej!

Obrazy newsów: drkoch.jpg

26 września 2017 roku odbył się VII Dolnośląski Konkurs Drużynowy z Chemii na Politechnice Wrocławskiej. Drużyna z naszej szkoły w składzie Marek Adaszyński i Michał Czech zdobyła I miejsce. Zwycięzcy odebrali cenne nagrody z rąk Dziekana Wydziału Chemii. Jest to ogromny sukces. Pokonaliśmy 20 drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych z Dolnego Śląska, nawet drużynę z wrocławskiej "14".
Gratulujemy Markowi i Michałowi oraz pani Grażynie Rosołowskiej–Smace – nauczycielce chemii. Życzymy dalszych sukcesów!!!

 

>>Więcej zdjęć...<<

 

Obrazy newsów: dfn2.jpg

 

Obrazy newsów: dfn1.jpg

Wyniki wyborów do SU

Obrazy newsów: wyniki2017.jpg

 

W wyniku wyborów członkami SU Zespołu Szkół Alternatywnych zostali:

Przewodniczący: Suchecka Zuzanna

Zastępca przewodniczącego: Kaszuba Kacper

Członek samorządu: Klasicki Grzegorz

Członek samorządu: Bednarz Filip

Członek samorządu: Syryca Bartłomiej

Członek samorządu: Gilewska Dominika

Wybory do samorządu szkolnego

Obrazy newsów: wybory2013.jpgW czwartek (21 września) odbędą się w naszej szkole wybory do samorządu uczniowskiego. Prosimy wszystkich uczniów o zapoznanie się z kandydatami do pracy w SU. 

 

Do samorządu kandydują:

Bednarz Filip (1B)
Gach Dawid (1A)
Gilewska Dominika (1B)
Kaszuba Kacper (2B)
Klasicki Grzegorz (2A)
Krzak Aleksandra (3G)
Mieszczak Iga (2G)
Paprocki Adam (2A)
Piotrowska Julita (3G)
Suchecka Zuzanna (1A)
Syryca Bartłomiej (2A)
Wdowiak Michał (2G)

Adamed SmartUP

Obrazy newsów: adammed1.jpg

W lipcu bieżącego roku odbyła się trzecia edycja innowacyjnego obozu naukowego, organizowanego przez grupę Adamed. W tym roku zajęcia odbywały się w laboratoriach SGGW w Warszawie. Przez dwa tygodnie mieliśmy okazję uczestniczyć w wielu interesujących wykładach i praktycznych zajęciach laboratoryjnych, gdzie sami wykonywaliśmy takie doświadczenia jak posiewanie transgenicznych bakterii wytwarzających fluorescencyjne białko GFP i krystalizacja lizozymu. Oprócz tego, zorganizowane zostały wycieczki do różnych centrów badawczych, niedostępnych na co dzień dla zwiedzających, takich jak Instytut Biologii Doświadczanej im. M. Nenckiego PAN, czy Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej. Czas wolny urozmaicały nam profesjonalnie przygotowane warsztaty kulinarne i wycieczka po warszawskiej starówce.

 Obrazy newsów: adammed2.jpg
Podsumowaniem obozu naukowego była uroczysta gala, która odbyła się w zeszły wtorek w Centrum Nauki Kopernik, a prowadził ją Marcin Prokop. W jej trakcie ogłoszonych zostało dziesięcioro laureatów nagrody głównej, którzy będą mieli przez kolejne miesiące prowadzone konsultacje edukacyjne. Całość została zakończona bankietem.
Zachęcam wszystkich do udziału w podobnych przedsięwzięciach. Już niedługo rusza rejestracja do kolejnej edycji programu. Szczegóły podane zostaną na www.adamedsmartup.pl.

 

Obejrzyj film
 

 

Marek Adaszyński

 

Obrazy newsów: adammed3.jpg

Olimpiady przedmiotowe

Wygenerowano w sekund: 0.35
1,618,341 unikalne wizyty