Zespół Szkół Alternatywnych

Losowy numerek dnia

Szczęśliwy numerek:

12

Facebook

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-GIS

List Minister
Edukacji Narodoweji Głównego Inspektora
Sanitarnego

MEN

List MinisterEdukacji Narodowej

Projekt UE

PROJEKT'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Dni wolne

Dni wolne od zajęć
Gimnazjum
(2018/2019)

1. 1-2 listopada;
2. 24 grud. - 1 stycz.;
3. 28 stycz. - 10 lut.;
4. 18 - 23 kwietnia;
5. 2 maja;
6. 6-10 maja;
7. 19-20 czerwca;

Liceum
(2018/2019)

1. 1-2 listopada;
2. 24 grud. - 1 stycz.;
3. 28 stycz. - 10 lut.;
4. 18 - 23 kwietnia;
5. 2 maja;
6. 6-10 maja;
7. 19-20 czerwca;

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2019 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2019 roku

Dostosowanie gimn.

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
gimnazjalnego
w 2019 roku

Instrukcja maturalna 2018

Instrukcjamaturalna 2019

Egzamin gimnazjalny

Zasady egzaminu

gimnazjalnego 2019 r.

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2019 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Egzamin gimnazjalny

Zdawalność matury

Wybierz studia

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Pajacyk

EFS


Szkoła przystąpiła do projektu Pracownie komputerowe dla szkół, edycja 2007.
Komputery współfinansowane są z EFS.

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Tango

Obrazy newsów: tango.jpg

 

Osiemnastego lutego klasy 3A i 3B udały się na spektakl pt."Tango". Przedstawienie odbyło się w Kłodzkim Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji. Ponadczasowe dzieło Sławomira Mrożka, w reżyserii Piotra Cyrwusa i wykonaniu aktorów Krakowskiego Teatru Ludowego, zostało przedstawione z niemal mistrzowską wiernością oryginałowi.
Główną rolę Artura odegrał Marcin Kalisz. Młody aktor we wspaniały sposób wcielił się w postać młodego buntownika, który nie zgadza się z brakiem jakichkolwiek norm i zasad w swojej rodzinie. Rodzice, bardzo nowocześni, dążący do całkowitego wyzwolenia, zostali  odegrani przez Maję Berełkowską-Cyrwus oraz Andrzeja Franczyka. W moim odczuciu postać ojca nie wzbudza zastrzeżeń, w przeciwieństwie do matki-Eleonory. Aktorka nie była dość wyraźnie zarysowaną postacią, lekko mdłą, jej kreacja nie odpowiada mojej wizji postaci, jaką mam po lekturze dramatu. Babcia Eugenia (Jadwiga Lesiak) wprowadzała na scenę wiele komizmu, jednak po głębszej analizie okazywało się, że była osobą, która jako jedna z niewielu pamiętała świat, do którego dążył Artur-świat pełen harmonii, reguł. Wujek, brat babci, także z początku chciał pomóc Arturowi w odnalezieniu i stworzeniu całkowicie nowej formy świata. Niestety, po objęciu władzy przez Edka w pełni mu się podporządkował.
Uważam, że gra aktorska była naprawdę na wysokim poziomie. Scenografia także nie budziła zastrzeżeń, choć nie była do końca wierna didaskaliom z "Tanga". Gra świateł i muzyka była natomiast zaskoczeniem. Nie spodziewałam się utworów z gatunku polskiego hip-hopu, w mojej opinii nie pasowały do całości spektaklu. Piotr Cyrwus chciał tym "otworzyć przestrzeń dla nowej interpretacji". Ocena, czy reżyserowi się to udało, należy do widzów. Sztuka jest przystępna w odbiorze dla uczniów, a elementy groteski potrafią rozbawić. Problem lektury także został przedstawiony w sposób bardzo wyraźny. Mimo małych niedociągnięć, wyłączenie w oprawie scenograficznej i muzycznej, polecam spektakl i czynię to z wielką przyjemnością.

 

Ola Nocek

Powiatowy Konkurs Językowy dla Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Kłodzkiego

Kolejny sukces uczniów naszej szkoły  w Powiatowym Konkursie Językowym dla Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Kłodzkiego. Uczniowie z poniższej listy będą reprezentować naszą szkołę w finale, który odbędzie się 14 marca. Trzymamy kciuki!

 


Obrazy newsów: pkj.jpg

Kolejny raz w Olimpiadzie Chemicznej !!!

Obrazy newsów: och01.jpg

 

W czasie ferii zakończył się we Wrocławiu  drugi etap – etap  okręgowy, 65 Olimpiady Chemicznej. Wśród 30 uczniów zakwalifikowanych z okręgu Dolnego Śląska (województwo wrocławskie i opolskie) jest Michał Czech. Jest to kolejny sukces Michała w bardzo trudnej Olimpiadzie Chemicznej. W ciągu dwóch dni zmagał się z zadaniami teoretycznymi i laboratoryjnymi. Mimo bardzo trudnych zadań liczymy na etap ogólnopolski i finał, który daje 100%  z matury z chemii. W ubiegłym roku finalistą był Marek Adaszyński, który był zwolniony z pisania matury z chemii i otrzymał 100%. Życzymy takiego sukcesu Michałowi!

Na zakończenie finału drugiego etapu uczestnicy otrzymali upominki, a opiekunowie zostali poczęstowani wyjątkowym tortem. Tort był z układem okresowym z okazji  Międzynarodowego Roku Układu Okresowego Pierwiastków. Tablica Mendelejewa ma już 150 lat !!!

 

Obrazy newsów: och02.jpg

Próbna matura

Zastępstwa

22.02.2019

Próbna matura - 8.00-1.00 (11.30)

 

Sala 18/19 - 27 osób

Chemia (8 osób), historia sztuki (3 osoby), historia (2 osoby), matematyka (14 osób)

 

Sala 21 - 1 osoba - język niemiecki

 

Odwołane zajęcia klas 3 - matematyka R (1,2 lekcja)

 

Zastępstwa

1,2 lekcja - 2AB - historia R - zajęcia odwołane

3 lekcja - 1B - konwersacje - M.Bloch

Bliżej pszczół

 

Obrazy newsów: blizejpszczol.jpg

 

Dominika Konarzycka z kl. 2B zakwalifikowała się do finału III Ogólnopolskiego Konkursu "Bliżej pszczół", który odbędzie się w dniach 28-29 marca w Lublinie.

Zajęcia z chemii na Uniwersytecie


Obrazy newsów: chemia03.jpg

 

Po raz kolejny nasza szkoła nawiązała współpracę w uczelnią wrocławską. W ubiegłym roku była to Politechnika Wrocławska (realizowaliśmy zajęcia z fizyki i chemii), w tym roku szkolnym uczniowie Alternatywnego LO odbywają zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to grupa ponad dwudziestu uczniów, którzy zadeklarowali chęć zdawania matury rozszerzonej z chemii. Program zajęć został opracowany specjalnie dla naszej szkoły i współgra z treściami programowymi zajęć prowadzonych w szkole. Jak mówi nauczyciel chemii w naszej szkole, Pani Rosołowska-Smaka - takie laboratoryjne zajęcia „na żywo“ są idealnym uzupełnieniem teorii i zadań, które rozwiązjują uczniowie na zajęciach, a potem już na właściwym egzaminie w maju. W opinii samych zainteresowanych zajęcia są „strzałem w dzisiątkę“ i stanowią nieocenioną pomoc przy nauce chemii do matury.

 

Więcej zdjęć...

Nowy plan

Obrazy newsów: plan.jpg 

 

UWAGA!

Nowy (poprawiony) plan lekcji opublikowany został w bocznym panelu.

Obowiązuje już od poniedziałku 18.02.2019.

Sprawdź go, zanim spakujesz się do szkoły.

Próbne matury

Uwaga maturzyści!

Matura próbna z matematyki przełożona została z dnia 22.01.2019 na 23.01.2019 (czwartek) w godz 8.00-10.50.

"Improwizacja" tak! Wielka "nie!"

Obrazy newsów: dziady3.jpg

 

Zaciemniona, pusta scena. Cisza. Światło, skupione w reflektorze, wąską smugą pada na samotnego aktora. Wznosi on głowę. Bierze głęboki oddech, unosi się lekko biała koszula z rozchylonym kołnierzem. W pustce teatru rozlegają się mocne słowa: "Samotność - cóż po ludziach, czym śpiewak dla ludzi?" ... Magia  słów poety  zaczyna oddziaływać na widzów.
Tak właśnie wyobrażam sobie (a może i inni) sceniczną interpretację Wielkiej Improwizacji z III cz."Dziadów" Adama Mickiewicza. Jej nieodzownym elementem powinien być patos, podkreślający wagę monologu Konrada. Te natchnione słowa zawierają ważne dla całego utworu idee, przede wszystkim konflikt między uczuciem a umysłem. Kunszt teatralnego przedstawienia powinien być niejako hołdem złożonym pierwszemu polskiemu wieszczowi.
8 stycznia br. klasy drugie naszego LO miały okazję zobaczyć inscenizację lektury - "Dziadów cz. III" - w Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji.
W przedstawieniu brało udział jedynie kilku aktorów. Można tym faktem usprawiedliwić charakteryzację poszczególnych postaci, niewykraczającą ponad przeciętną - aktorzy musieli przecież często się przebierać. Jednak brak odpowiadających epoce kostiumów  można było zastąpić  jednolitym, bezpretensjonalnym, czarnym strojem, co dałoby zdecydowanie lepszy efekt. Scenografię ograniczono do zajmującej całą głębię sceny instalacji wyobrażającej celę więzienną, którą łatwo przeobrażono później w bogatą salę siedziby Senatora, a mianowicie - donosząc krzesło.
Muzyka? Mogłoby  jej nie być. Nie oddawała  nastroju dramatu,  wręcz przeszkadzała w jego odbiorze, zagłuszając kwestie aktorów brzęczeniem uszkodzonego głośnika. Poziom gry aktorskiej także nie spełnił oczekiwań widzów. Postaci cechowała sztywność i banalność. Wydarzenie "uświetnił" całkowity brak zainteresowania ze strony publiczności. Romantyczny dramat przekształcił się w przysłowiową tragedię.
Niestety, to przedstawienie nie może szczycić się mianem dobrego. Jednak, na jego przykładzie, mamy możliwość docenić prawdziwe mistrzostwo Mickiewicza, którego utworom, ich kunsztowi, niełatwo sprostać w teatralnej interpretacji - jak mieliśmy  okazję się przekonać.
Jako podsumowanie oceny  spektaklu zacytuję  słowa jednego z widzów, który, odnosząc się do monologu Konrada, najważniejszego fragmentu dramatu  powiedział: "Improwizacja – tak! Wielka – nie!" .
 

 

Maja Stasyszyn kl. 2B ZSA

XI ROBOTIC ARENA

 

Obrazy newsów: jakubu.jpg

 

W dniu 12 stycznia 2019 w Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia we Wrocławiu odbyły się zawody z robotyki - XI ROBOTIC ARENA. Zawody zorganizowano po raz jedenasty, a roboty rywalizowały w szesnastu konkurencjach. W tym po raz pierwszy w pojedynkach dronów. W jednej z konkurencji typu LINEFOLLOWER DRAG  brał udział uczeń szkoły ZSA Kuba Unuczek, ze swoim robotem o nazwie TMTA, gdzie zajął wysokie 4 miejsce na 18 uczestników w tej dyscyplinie. Uczeń uczestniczył w projekcie "Line Follower", którego opiekunem był p. Rafał Stoklosa.

GRATULUJEMY WSPANIAŁEGO WYNIKU!

Obrazy newsów: wyniki.jpg

Spotkanie z Rodzicami

 

Obrazy newsów: spot.jpg

We wtorek, 15 stycznia odbędą się indywidualne spotkania z Rodzicami uczniów.

Wygenerowano w sekund: 0.12
2,118,799 unikalne wizyty