Zespół Szkół Alternatywnych

Facebook

Telefon

Dyrektor szkoły

Pedagog

Numer konta

Numer konta
60 1020 5112 0000 7002 0054 7224

Wymagania

Wymaganiamaturalne 2021

Dni wolne

Dni wolne od zajęć:
14 X
1 XI
11-12 XI
23 XII - 31 XII
16 I
31 I - 13 II
14-19 IV
1-3 V
4-6 V
9 V
16-17 VI
23 VI

Projekt Łazik


Projekt Łazik Księżycowy
SZKOŁA w działaniu

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Procedury bezp.

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
BezpiecznaSzkoła

MEN

List DolnośląskiegoKuratora Oświaty

Projekt UE

PROJEKT'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Szkoła w działaniu

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2021 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2021 roku

Instrukcja maturalna

Instrukcjamaturalna 2021

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2021 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Zdawalność matury

Wybierz studia

Pajacyk

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Learn&Fly

 

Uczniowie kl. 1A (A. Jakubczyk, K, Choduń, F. Kawulka) i 1B (S. Cichy) wraz z opiekunem, panem Rafałem Stoklosą uczestniczyli w 3. Edycji zawodów Learn&Fly , które odbyły się w 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Zespół pracował nad swoim modelem latającym przez kilka miesięcy, aby wziąć udział w konkursie lotów. Organizatorem zawodów była Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza. Projekt rozwija umiejętności uczniów w zakresie nauki, technologii, inżynierii i matematyki, poprzez zastosowanie innowacyjnych i angażujących metod nauczania.

 

 

>>Więcej zdjęć...<<

Szkolny konkurs geograficzny

Obrazy newsów: konkurs01.jpg

 

Szkolny Konkurs Geograficzny rozstrzygnięty!

1. miejsce - Damian Kozakiewicz z kl. 2A;

2. miejsce - Szymon Rataj z kl. 2A;

3. miejsce - Ania Pinkas z kl. 1A.

 

Gratulujemy!

Konkurs

Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele, Wychowawcy,

w ramach realizacji pierwszego z ustalonych na obecny rok szkolny kierunków polityki oświatowej państwa, Ośrodek Rozwoju Edukacji ogłosił ogólnopolski konkurs poświęcony rodzinie pt. "Rodzina. Mając siebie- mamy tak wiele".

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki, prof. Przemysław Czarnek

Konkurs przeznaczony jest zarówno dla uczniów (od IV klasy SP do zakończenia szkoły ponadpodstawowej), jak i dla nauczycieli. 

Termin nadsyłania prac upływa 24 czerwca br. Dla laureatów przewidziano atrakcyjne, rodzinne nagrody.

Zachęcam Państwa do udziału w konkursie, jak również proszę o życzliwą zachętę skierowaną do dzieci i młodzieży.

Wszystkim biorącym udział w konkursie życzę powodzenia.

Link do strony konkursowej: https://zpe.gov.pl/a/rodzina-majac-siebie---mamy-tak-wiele---konkurs-dla-uczniow-i-nauczycieli/DSY0yXXQ3

Z wyrazami szacunku 

---

Tomasz Pitucha 

Pełnomocnik Ministra Edukacji i Nauki ds. Rodziny

Wicedyrektor ORE

Gratulacje!

Prezentujemy ostatnie sukcesy Idy Szebli z kl. 3A w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach wokalnych i festiwalach piosenki. Jako solistka, Ida zdobyła Grand Prix w międzynarodowym konkursie Golden Voice, 1. miejsce w Rawskim Mityngu Wokalnym, 2. miejsce w międzynarodowym konkursie Digi-talenty oraz Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Rozrywkowej "Your Song" i 3. miejsce w konkursie piosenki Sound On "Love in" ; z zespołem "Farciary" – Grand Prix w międzynarodowym festiwalu Albanico w Sofii i "Spring Season", 1. miejsce w Digi-talenty i Sound on Love in oraz 2. miejsce w międzynarodowym festiwalu "Your Song". Gratulujemy!

 

https://www.youtube.com/watch?v=cjDk3tzcZpk

 

Obrazy newsów: idaszebla64.jpg

 

Obrazy newsów: idaszebla64.jpg

 

 


Konkurs na Młodzieżowego Delegata RP do ONZ

Zostań Młodzieżowym Delegatem RP do ONZ!

 

Obrazy newsów: delegat_onz.jpg

 

Zapraszamy osoby w wieku 18-25 lat, zaangażowane w działalność publiczną, do udziału w konkursie "Młodzieżowy Delegat RP na 77. Sesję ZO ONZ", organizowanym przez Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

 

Jeśli czujesz, że masz energię, doświadczenie i pomysły do działania na rzecz młodego pokolenia i nie boisz się nowych wyzwań, także na arenie międzynarodowej – nie czekaj i zgłoś się! Może to właśnie Ty zostaniesz przedstawicielem polskiej młodzieży na tegorocznym forum Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych!

 

Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie https://cutt.ly/MlodziezowyDelegatONZ i przesłać go do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie do 1 czerwca 2022 r.

 

Osoby zakwalifikowane do drugiego etapu zostaną zaproszone do rozmowy kwalifikacyjnej z Komisją Konkursową w Warszawie (lub w formule zdalnej). Trzech najlepszych kandydatów zostanie zaproszonych do udziału w ostatnim, trzecim etapie, który przeprowadzi Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

 

Wszystkie niezbędne informacje, w tym formularz zgłoszeniowy i regulamin, znajdziesz na stronie: https://cutt.ly/MlodziezowyDelegatONZ.

 

Konkurs odbywa się w powyższej formule już po raz trzeci dzięki współpracy Wiceprezesa Rady Ministrów, Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego prof. Piotra Glińskiego, Ministra Spraw Zagranicznych prof. Zbigniewa Rau, Wiceministra Spraw Zagranicznych prof. Piotra Wawrzyka oraz Pełnomocnika Rządu do spraw Polityki Młodzieżowej, Wiceprzewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego Piotra Mazurka.

 

Zespół Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej

Sejm Dzieci i Młodzieży

Obrazy newsów: sdim2.jpg

 

Faustyna Kret i Julia Cebulak z klasy 3B uzyskały mandat poselski i wezmą udział w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży, które odbędzie się 1 czerwca w gmachu Sejmu RP w Warszawie. Serdecznie gratulujemy!

Romeo i Julia

Obrazy newsów: romeo1.jpg

 

W miniony czwartek uczniowie klasy 1B mieli okazję zobaczyć słynną scenę balkonową z "Romea i Julii" W. Szekspira odegraną  przez dwoje uczniów w trakcie lekcji polskiego. Liczne rekwizyty, przepiękne kostiumy, nastrojowa muzyka i talent grających zmieniły krótką scenkę, w zapadające w pamięć wydarzenie. Całość została odegrana na przystrojonym kwiatami i roślinami balkonie. Dzięki tej niesamowitej scenerii wszyscy mogli poczuć prawdziwy klimat Szekspirowskiego dramatu. Kreatywny sposób wprowadzenia do omawiania lektury sprawił, że uczniowie zainteresowali się losem nieszczęśliwych kochanków i na pewno zapamiętają scenę na dłużej.

 

Obrazy newsów: romeo1a.jpg

 

Obrazy newsów: romeo2.jpg

 

Obrazy newsów: romeo2a.jpg

"Teatr jest aktywną refleksją nad samym sobą"

Obrazy newsów: balladyna2022d.jpg

 

"[Balladyna] to majstersztyk formy ze świetnymi kreacjami aktorskimi. Wizualnie niezwykła". To jedna z wielu pozytywnych opinii znawców kultury i sztuki na temat spektaklu pt. "Balladyna" w reżyserii Agnieszki Olsten. Interpretację tego dramatu romantycznego autorstwa Juliusza Słowackiego mieli przyjemność obejrzeć uczniowie klas pierwszych 21 marca br. we wrocławskim teatrze Capitol. Spektakl w swojej kwintesencji, nie tylko oddaje w niekonwencjonalny sposób treść "Balladyny" J. Słowackiego, ale także przedstawia niepowtarzalny obraz władzy, ambicji i siły jednostki.

Główną postacią, wokół której koncentrują się wszystkie wydarzenia, jest tytułowa bohaterka dramatu pełna wzniosłych ideałów politycznych, jednakże zaślepiona własną ambicją. Balladyna zagrana przez Agnieszkę Kwietniewską to przykład kobiety charyzmatycznej, podobnie jak Alina (Ewa Szemplo), która w scenicznej odsłonie jest postacią nie tyle arogancką, a pewną własnych możliwości, gdyż jawi się ona jako zakrwawione widmo popełnionego przez siostrę grzechu. Świetnie zagrana rola Grabca w wykonaniu Konrada Imieli, który w nieszablonowy sposób oddał realia niestabilnej władzy, nadanej przez przypadek. Ustosunkowując się do przebiegu przedstawienia można odnieść wrażenie, że było ono niezwykle mroczną i wyrazistą wersją dramatu Słowackiego. Urozmaicona została ona licznymi utworami np. „Genezis z Ducha”, „Uspokojenie” wieszcza, które zostało wygłoszone przez Balladynę w monologu, czy „Legenda” Stanisława Wyspiańskiego. Szczególną uwagę warto poświęcić śpiewanemu monologowi Aliny, w którym E. Szemplo doskonale oddała tragiczny los postaci. Sama scenografia choć industrialna i dość zastanawiająca, to dobrze przemyślana, pełna nieoczywistych rozwiązań (np. trójnóg nad wgłębieniem z wodą). Wspomniany trójnóg był miejscem śmierci, życia i władzy, gdyż zabijał i koronował. Z kolei jezioro symbolizowało oczyszczenie z grzechów i wybielenie przewinień władzy. Ważnym rekwizytem była korona - gałąź, symbol władzy absolutnej, nadanej z rąk boskich.

 

Obrazy newsów: balladyna2022a.jpg


Spektakl jest nowoczesną odsłoną dramatu J. Słowackiego, a także przestrogą przed bezwzględną żądzą władzy. Postacie kobiece: Balladyna, Alina, czy nawet Goplana (Justyna Woźniak) były uosobieniem mocy sprawczej człowieka, za którego czynem idzie działanie i konsekwencja. Zaskakująca była kreacja postaci Goplany, która pozostawała nieruchoma przez przeważającą część spektaklu, co uwypukliło jej ostrzegawczą rolę względem bohaterów przed skutkami ich działań. Kostryn Błażeja Wójcika lekko wycofany i zaślepiony miłością w jaskrawy sposób kontrastował z Balladyną. Znaczącą wartością sztuki była praca Wawela, tj. Olafa Brzeskiego, który przedstawiał rozgrywane wydarzenia za pomocą rysunków wyświetlanych na ekranie (widz obserwował, jak współgrały one z kolejnymi scenami). Mogliśmy ujrzeć Grabca w lodzie, czy też fantastycznie wykonany portret Balladyny, który był tworzony w trakcie końcowego monologu. Kolejny walor to kostiumy, które w niekonwencjonalny sposób oddawały bohaterów. Suknia głównej bohaterki z odwróconym Czarnym Orłem, strój Aliny jako jaskółki, czy zastanawiająca charakteryzacja Popiela (Artur Caturian), to najciekawsze stroje, jakie pojawiły się w trakcie spektaklu.

Moim zdaniem Balladyna wystawiona na deskach Capitolu to intrygująca interpretacja dramatu Słowackiego, wypełniona krwawym zapachem malin i osadzona w lekko industrialnym klimacie. Sztuka przestrzega przed konsekwencjami nieumiejętnie sprawowanej władzy i przekazuje uniwersalną (nierzadko) trudną prawdę o nas samych. Spektakl „Balladyna” wystawiany w teatrze „Capitol” we Wrocławiu to godna polecenia sztuka.

 

Anna Pinkas
kl. IA

 

Obrazy newsów: balladyna2022c.jpg

Plan lekcji

Obrazy newsów: plan.jpg 

 

UWAGA!

NOWY PLAN LEKCJI!!

Obowiązuje od poniedziałku (09.05.2022).

Sprawdź go, zanim spakujesz się do szkoły.

Plan lekcji - 10 maja

Matura 2022

Wygenerowano w sekund: 0.02
4,275,274 unikalne wizyty