Zespół Szkół Alternatywnych

Facebook

Dyrektor szkoły

Psycholog

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Procedury bezpieczeństwa

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
BezpiecznaSzkoła

MEN

List DolnośląskiegoKuratora Oświaty

Projekt UE

PROJEKT'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2020 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2020 roku

Instrukcja maturalna 2020

Instrukcjamaturalna 2020

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2020 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Zdawalność matury

Wybierz studia

Pajacyk

EFS


Szkoła przystąpiła do projektu Pracownie komputerowe dla szkół, edycja 2007.
Komputery współfinansowane są z EFS.

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

"Antygona" Sofoklesa według Teatru Ludowego z Krakowa

Obrazy newsów: antygona.jpg

16 października br. uczniowie klasy Ia i Ib naszej szkoły obejrzeli na scenie KOKSiR przedstawienie pt.: "Antygona". Była to adaptacja antycznej tragedii napisanej przez greckiego dramatopisarza - Sofoklesa. Twórcy spektaklu, podobnie jak autor pierwowzoru, skupili się na ukazaniu konfliktu między prawami boskimi i ludzkimi.

Gęsty dym, starożytne pieśni oraz dwóch aktorów odzianych w zbroje i dzierżących włócznie – tak zaczyna się akcja "Antygony". Dwóch mężczyzn w środku to Eteokles i Polinik, którzy stanęli do bratobójczego pojedynku. Zacięta walka była widowiskiem godnym uwagi, gdyż specjalne lampy sprawiały wrażenie przewijających się klatek filmowych. Zabieg ten umożliwił ukrycie krwawych scen, których nie powinno pokazywać się podczas
grania tragedii – co jest zgodne z regułami teatru antycznego. Scena walki (choć nie występuje w tragedii Sofoklesa) wywołała na mnie ogromne wrażenie dzięki swojemu realizmowi i wspaniałej grze aktorskiej. Pokazywała emocje bohaterów dla których nie liczą się więzy krwi lecz władza.
Oceniając grę wszystkich aktorów, chciałabym podkreślić, że byli oni bardzo dobrze przygotowani i w doskonały sposób odegrali powierzone im role. Szczególnie podobała mi się scena, w której Antygona rozmawiała z Ismeną o rozkazie Kreona. Obie kobiety sprawiały wrażenie, jakby odbywały swoją rozmowę w świecie realnym, a nie na deskach teatru. Na szczególną uwagę zasługują również aktorzy odgrywający role Kreona, Tejrezjasza i Strażnika, którzy w umiejętny sposób przekazywali swoje emocje sprawiając, że widz odpowiednio przezywał przedstawiane wydarzenia i czuł się jak ich uczestnik. Czytając książkę miałam wrażenie, że Antygona ma cechy osoby bezwzględnej i wyrafinowanej, a podejmowane przez nią działania były czynione tylko dla jej własnych korzyści. Bardzo zadowolił mnie fakt, że aktorka grająca Antygonę zachowywała się w taki sposób, jaki był
przedstawiony w książce i jakiego oczekiwałam jako widz.
Jedność miejsca, czasu i akcji - to cechy starożytnej tragedii. Muszę przyznać, że w spektaklu zostały one zachowane, gdyż akcja toczyła się jeden dzień i tylko przed pałacem królewskim w Tebach. Uboga, choć charakterystyczna scenografia (starożytne kolumny) była zgodna z tekstem Sofoklesa. Kostiumolog zaprojektował różnorodne kostiumy dla odtwórców ról, bogaty w zdobienia kostium Kreona ( jak w antyku) i skromniejsze Antygony i Ismeny oraz pozostałych bohaterów. Zarówno scenografia, jak i muzyka pozwoliły poczuć widzom dawny klimat i przenieść się w czasie. Nie podobało mi się, że reżyser zaburzył starożytną regułę trzech aktorów na scenie – przez cały czas trwania sztuki było ich siedmiu. Natomiast na moją pochwałę zasługują kwestie wypowiadane przez Chór, w których aktorzy mówili bardzo wyraźnie, a donośny głos przewodnika skupiał uwagę widzów. Uważam, że twórcy przedstawienia niemalże w idealny sposób zaadaptował tragedię Sofoklesa.
Podsumowując stwierdzam, że spektakl był ciekawy i bardzo udany. Byłam pod dużym wrażeniem umiejętności aktorskich występujących, ich przygotowania oraz to w jaki sposób wcielili się w powierzone im role. Ich zaangażowanie i sposób przekazu emocji intrygował widzów i pozwolił im poczuć się jak uczestnicy tych wydarzeń. Idealnie przygotowana scenografia podkreśliła charakterystyczne cechy antyku i stworzyła niepowtarzalną atmosferę. Muzyka oraz niesamowite efekty specjalne pozwoliły nam poczuć unoszącego się ducha czasu, wprowadzały w tematykę, wzbudzały w widzach ciekawość i chęć uważniejszego oglądania spektaklu, choć muszę przyznać, że nie wszystkich, na co po jego zakończeniu zareagowali aktorzy. Mam nadzieję, że to nie zniechęci ich do grania w kolejnych równie ciekawych sztukach i że my będziemy mogli je zobaczyć.
Oliwia Majka, klasa I b

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.00
3,044,719 unikalne wizyty