Zespół Szkół Alternatywnych

Losowy numerek dnia

Szczęśliwy numerek:

14

Facebook

Dyrektor szkoły

Psycholog

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Procedury bezpieczeństwa

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
BezpiecznaSzkoła

MEN

List DolnośląskiegoKuratora Oświaty

Projekt UE

PROJEKT'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2020 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2020 roku

Instrukcja maturalna 2020

Instrukcjamaturalna 2020

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2020 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Zdawalność matury

Wybierz studia

Pajacyk

EFS


Szkoła przystąpiła do projektu Pracownie komputerowe dla szkół, edycja 2007.
Komputery współfinansowane są z EFS.

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nietypowa lekcja - spektakl "Polowanie na MOL-e"

Obrazy newsów: polowanie-na-mol-e.jpg

 

25 września br. obejrzeliśmy (uczniowie kl. 1. LO) wraz z opiekunami na scenie KOKSiR spektakl, pt.: "Polowanie na MOL-e" (projekt edukacyjny). Przedstawienie było skierowane do młodzieży, która przestaje czytać książki, zastępując je grami komputerowymi, filmami i mediami społecznościowymi. Spektakl poruszał kwestie związane z poszukiwaniem swojego miejsca w świecie.

Tomek, główny bohater spektaklu, uczeń liceum żyje w świecie, w którym już prawie nikt nie czyta książek. Ludzie pochłonięci wirtualną rzeczywistością nie mają na to czasu. Na Tomku - początkującym pisarzu, którego książka nie została przyjęta przez wydawcę, bo nie była napisana zgodnie ze schematem czytadła, ciążyło piętno odludka. Na tym nie kończą się jego problemy, stopniowo pogarszają się jego relacje z dziewczyną, którą bardzo lubił i z którą rozmawiał o trapiących go problemach. Ponadto pewnej nocy nawiedziły go dziwne istoty–MOL-e, czyli Martwe Obiekty Latające. Okazało się, że postanowiły one zniszczyć czytelnictwo i zachęcić ludzi do życia w wirtualnym świecie (próbki rozmów uzależnionych młodych ludzi mogliśmy usłyszeć w spektaklu). Na szczęście dawna dziewczyna i jej nowy znajomy informatyk, zajmujący się badaniami nad MOL-ami, postanowili walczyć z przeszkodą uniemożliwiającą druk książki Tomka.
W role bohaterów wcielili się Paulina Jeżewska, Agata Kaczmarek, Jakub Grębski, Marek Korzeniowski i Filip Zaszewski, których gra aktorska była naprawdę dobra. Według mnie w doskonały sposób wcielili się w dzisiejszą młodzież – pochłoniętą przez wirtualną rzeczywistość.
Uważam jednak, że scenografia - biurko, dwa krzesła i lustro - nie tworzyły odpowiedniego klimatu. Nie podobała mi się również muzyka, która była bardzo głośna i nieprzyjemna dla ucha. Moim zdaniem nie pasowała w żaden sposób do spektaklu. Może efekty specjalne wzbogaciłyby przekaz i bardziej zainteresowały widza.
Sądzę, że kwestie świata realnego i wirtualnego oraz czytelnictwa poruszone w spektaklu są ważne. Dobra gra aktorska nie zrekompensowała zakończenia, które bardzo mnie rozczarowało. Oczekiwałam, że bohaterowie stoczą walkę z MOL-ami i odniosą zwycięstwo, jednak akcja kończy się w momencie podjęcia przez nich zadania. W związku z tym jako widz nie wiem, co wydarzyło się dalej. Być może scenarzysta miał w takim zakończeniu swój cel? Być może to właśnie my – współczesna młodzież - mamy dokończyć tę historię i dokonać wyboru między światem realnym (czytać) a wirtualnym, grami oraz portalami społecznościowymi?
 

Oliwia Majka, I b

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.02
2,949,963 unikalne wizyty