Zespół Szkół Alternatywnych

Losowy numerek dnia

Szczęśliwy numerek:

21

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN

List Minister

Edukacji Narodowej

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Dni wolne

Dni wolne od zajęć
Gimnazjum
(2018/2019)

1. 1-2 listopada;
2. 24 grud. - 1 stycz.;
3. 28 stycz. - 10 lut.;
4. 18 - 23 kwietnia;
5. 2 maja;
6. 6-10 maja;
7. 19-20 czerwca;

Liceum
(2018/2019)

1. 1-2 listopada;
2. 24 grud. - 1 stycz.;
3. 28 stycz. - 10 lut.;
4. 18 - 23 kwietnia;
5. 2 maja;
6. 6-10 maja;
7. 19-20 czerwca;

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2018 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2018 roku

Dostosowanie gimn.

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
gimnazjalnego
w 2018 roku

Instrukcja maturalna 2018

Instrukcjamaturalna 2018

Egzamin gimnazjalny

Zasady egzaminu

gimnazjalnego 2018 r.

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2018 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Egzamin gimnazjalny

Zdawalność matury

Wybierz studia

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Sprawozdania 2017

Sprawozdania zegzaminów 2017

Pajacyk

EFS


Szkoła przystąpiła do projektu Pracownie komputerowe dla szkół, edycja 2007.
Komputery współfinansowane są z EFS.

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Wyprawa życia

Obrazy artykułów: film15.jpg

Najwyższa góra świata, Mount Everest, od zawsze budziła zarówno podziw, jak i lęk wspinających się na nią himalaistów; część z nich nigdy stamtąd nie wróciła. Ciała wielu ludzi po dziś dzień spoczywają w szczelinach, okryte śniegiem. Stali się oni własnością potężnego ośmiotysięcznika. Dlaczego więc ludzie nadal ryzykują wszystko, aby wejść na sam szczyt? Czemu zostawiają swoją rodzinę na dole, nie przyjmując do wiadomości faktu, iż mogą już nigdy nie wrócić? Odpowiedzi na te pytania jest tyle, ilu wspinających się. Niektórym wspinanie się sprawia przyjemność, inni pragną spełnić wielkie marzenie, jeszcze inni chcą coś sobie udowodnić. Są wśród nich także tacy, którzy planują później pokazać swoim snobistycznym kolegom zdjęcie ze szczytu Czomolungmy (inna nazwa Everestu) i rzucić jakiś "zabawny" komentarz.

Historia podbojów Mount Everestu jest długa; do 2008 roku weszło na nią ponad 3600 osób, z czego około 210 przypłaciło wyprawę życiem. Aby pokazać „zwykłym śmiertelnikom” historie odważnych himalaistów powstają różne, mniej lub bardziej dokumentalne filmy.

Osiemnastego września 2015 roku odbyła się polska premiera filmu Baltasara Kormakura pt.: "Everest", opisującego tragiczną wyprawę z 1996 roku, w której zginęło kilkanaście osób (w produkcji mowa o ośmiu). W filmie zagrali, między innymi: znany z „Wroga numer jeden” Jason Clarke oraz nominowany do Oscara za rolę w filmie pt.: „Tajemnica Brokeback Mountain” Jake Gyllenhall.

Rob Hall jest jednym z przewodników, którzy organizują wycieczki na szczyt dla każdego, kto za wycieczkę zapłaci 65 tysięcy dolarów amerykańskich. Ponieważ świat jest pełen bogaczy poszukujących atrakcji, u podnóży Mount Everest zgromadziło się wiele grup. Wśród wspinaczy są: Doug Hansen – listonosz, który rok wcześniej próbował wejść na szczyt, lecz pogoda mu w tym przeszkodziła, Yasuko Namba – kobieta, pragnąca zdobyć Koronę Ziemi (najwyższe szczyty siedmiu kontynentów), Jon Krakauer – dziennikarz, któremu zlecono reportaż dla czasopisma „Outside” oraz Beck Weathers – patolog z Teksasu.

Po długich treningach uczestnicy są gotowi. Hall, wraz ze swoim przyjacielem - również wytrwałym himalaistą - planują zdobywać szczyt w ten sam dzień. Jednak doskonale wiedzą, iż muszą sprowadzić wszystkich z wysokości 8848 metrów przed godziną czternastą, czyli ostatnią bezpieczną porą na zejście do jednego z obozów przed zapadnięciem nocy.

Podczas wyprawy okazuje się, że nie zamontowano poręczówek, przez co himalaiści tracą bezcenny czas. Wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, iż część wspinających się nie zdąży dojść na szczyt przed drugą. Jednak każdy chce zdobyć Czomolungmę; przewodnicy pozwalają ludziom iść dalej, pomimo późnej pory. Około godziny siedemnastej nadciąga wielka nawałnica, która jest jedną z przyczyn tragedii.

Film nie opowiada tylko o śmierci, lecz także o woli walki. Beck Weathers, którego pozostawiono na górze na pewną śmierć – ocknął się i ostatkiem sił zszedł do obozu samodzielnie, pomimo licznych odmrożeń. Mężczyzna stracił dłonie i nos, ale przeżył; wrócił do domu, do swojej żony i dzieci.

Mi „Everest” się podobał. Jednak po wyjściu z kina usłyszałam od niektórych, że film był nudny lub zbyt przewidywalny („wiadomo, że część osób zginie”). No cóż, jeśli ktoś idzie na film o tragedii na Evereście, to trudno się nie domyślić, że nie wszyscy przeżyją. Niemniej przyznaję - jeżeli ktoś spodziewał się strzelaniny na szczycie najwyższej góry świata to, faktycznie, nieźle się zawiódł. Mimo wszystko mam nadzieję, że nie każdy ze znudzeniem ogląda umierających ludzi.

Uważam, że warto obejrzeć dzieło Kormakura, aby poznać historię wyprawy z 1996 roku. Jest to dobry film, bez sztucznych „podtrzymywaczy napięcia”, których pełno w innych amerykańskich produkcjach. Zachęcam do obejrzenia filmu, gdyż obejrzeć go naprawdę warto.

 

Monika Nowak

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.14
1,869,196 unikalne wizyty